Vakıf tanıtım videosu ile başlayan program, Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyon Başkanı Umran Kılıçer’in Ku’ran-ı Kerim Tilavetiyle devam ederek yemeğe geçildi. Misafirler aynı zamanda 2018-2019 faaliyet videosunu izlediler.

PROF. DR. CÜNEYT YÜKSEL: “YENİ DÜNYA EKİBİ GECE GÜNDÜZ VAKIF İÇİN KOŞTURUYOR.”

İlk konuşmayı gerçekleştiren İstişare Kurulu Başkanı Prof.Dr. Cüneyt Yüksel sözlerine şu şekilde başladı; “Gönüllülerimiz, belediye başkanlarımız, defterdarımız, iş adamlarımız, bürokrasiden kardeşlerimizi görüyorum. Gerçekten vakfımız büyümeye devam ediyor. Tanıtım filminde de gördüğünüz 2019’da yapılanlar bile bunun en bariz örneğidir. İnşallah vakfımız ileride daha büyük hizmetlere imza atacaktır.”

Yüksel, “Söz üretip iş yapmama toplumda hâkim olan durum iken vakfımızda iş üreten bir ekip var. Başta vakfımızın başkanı Mahmut Göksu ve çalışkan ekibini yürekten kutluyorum. Bu ekibin bir ferdi olarak burada bulunmaktan da onur duyuyorum.” sözlerini ifade ederken konuşmasına şöyle devam etti. “Yeni Dünya ekibi gece gündüz vakıf için koşturuyor ve onların enerjisi, samimiyet ve gayretleri ile birçok öğrenciye burs, yurt ve eğitim imkânları doğmaktadır. Bu ulvi görevde emeği geçen tüm vakıf dostlarını yürekten tebrik ediyorum.”

İstişare Kurulu Başkanı Yüksel sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı; “Ankara Şubemizde yapılan istişare kurulu toplantısını katılmıştım, bizleri orada çok güzel ağırlamışlardı. İnşallah bir sonraki istişare kurulu toplantısında 18 şube ve temsilciliklerimizle, genel merkezimizdeki arkadaşlarımızla bir istişare toplantısını yapmayı teklif ediyorum. Uygun görülürse arkadaşları bu mekânda ağırlamak istiyorum. Bu istişare kurulu toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

MAHMUT GÖKSU “ELEŞTİRİRSENİZ MUTLU OLURUZ, ÇÜNKÜ ELEŞTİRİ İNSANI OLGUNLAŞTIRIR.”

Ardından kürsüye çıkan YDV Genel Başkanı Mahmut Göksu istişare toplantısının temel amacının katılımcıların fikir ve düşüncelerini alabilmek olduğunu vurgularken, vakıfta görev yapan kişiler, yönetim ve mütevelli üyelerinin vakfın yapmış olduğu çalışmalar hakkında özet bilgiler aktaracağını dile getirdi.

Mahmut Göksu, “Daha sonra da sizlerin görüşleri, önerileri ve eleştirileri için mikrofonu sizlere ulaştırmış olacağız. Dolayısıyla fikirlerinizi önerilerinizi en güzel şekilde iletmenizi istiyoruz. Eleştiriye sonuna kadar açığız. Eleştirirseniz mutlu oluruz, çünkü eleştiriler insanı olgunlaştırır. Biz vakıf hizmetlerinde temel amacın Allah’ın rızasına erişmek olarak bakıyoruz ve o amaçla koşuyoruz. Bu amaca giderken yaptığımız yanlışlıklar, eksiklikler varsa daha güzel olmasına yönelik önerileriniz varsa onları da bizden esirgemeyin diyoruz.” dedi. “İnsanlığa hizmet etmenin en güzel yollarından bir tanesinde vakıf olduğunu ecdadımız keşfetmiş ve asırlar boyu eserler, mabetler, mektepler, medreseler, darüşşifalar, su yolları, şehirler inşa etmişler hatta geçmişte devletin yapmak zorunda kaldığı adalet, savunma ve güvenlik dışında hemen her şeyi vakıflar marifeti ile hayata geçirilmiştir.” diye sözlerinin altını çizdi.

Başkan Göksu son olarak “Vakıf; bir insanın kendi mülkünü mülkü olmaktan çıkartıp Allah’ın mülküne katması ve faydasını insanlara sunmasıdır. Haklarını insanlara sunmasıdır. Bu en kalıcı ve hayırlı bir hizmettir.” sözlerini ifade etti.

ŞENEL KIZILCA: “YENİ DÜNYA VAKFI’NIN MERKEZİNDE GENÇLİK VARDIR.”

Daha sonra vakfın faaliyetlerini konu alan sunumuyla kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcısı Şenel Kızılca gerçekleştirdiği sunumun ardından şu sözleri dile getirdi: “Yeni Dünya Vakfı’nın merkezinde gençlik vardır. Kurulduğu günden bugüne birçok hizmeti hayata geçiren vakfımız kısa zamanda çok önemli mesafeler kat etmiştir. Vakfımız öncelikle İstanbul’da tarihi bir medreseyi restore ettirerek kullanıma açmıştır. Ankara Hacı Bayram’daki şube binamız bir o kadar tarih ve kültüre hizmet olarak sıfırdan hayata geçirilmiştir. Tarihe bu hizmetin yanında birçok eğitim, kültür, sanat, spor ve sosyal faaliyetleri bu çatı altında gerçekleştirmekteyiz.” Kızılca, daha sonra dinleyicilere onların fikirlerini almak için bazı sorular yöneltti.

DR.HALİL İBRAHİM ERBAY: “ATÖLYELER ÇALIŞMALARIMIZIN TEMELİNİ OLUŞTURMAKTADIR.”

Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Halil İbrahim Erbay 2018-2019 döneminde gerçekleşen eğitim, kültür ve sanat faaliyetlerini içeren bir sunumla programa devam etti. Sunumunda eğitim kültür faaliyetlerine ağırlık veren Erbay, vakfın atölye çalışmalarını detaylarıyla anlattı. “Çalışmalarımızı 6 başlık altında topladık. Bunlar: Medeniyet Atölyesi, İslami İlimler Atölyesi, Zihin ve Düşünce Atölyesi, Sanat Atölyesi, Medya ve İletişim Atölyesi ve Teknoloji Atölyesidir. Gençlerin bu atölye çalışmalarına katılmalarının onların yaşıtları arasında bir adım önem çıkaracaktır. Bu nedenle vakıf çalışmalarımızdan gençlerimizin yetenek ve becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak bu atölyeler çalışmalarımızın temelini oluşturmaktadır.” dedi.

YUNUS YILDIRIM: “BU YIL VAKFIMIZ 1058 ÖĞRENCİYE BURS İMKÂNI SAĞLAMAKTADIR.”

Vakıf İdari, Mali, Burs ve Yurt durumlarını değerlendiren sunumlarıyla İdari ve Mali İşler Komisyon Başkanı Yunus Yıldırım kürsüde yerini aldı. Yıldırım “Vakıf çalışmalarının önemli bir ayağı da idari ve mali işlerdir. Yeni Dünya Vakfı yurt faaliyetlerine başladıktan sonra sorumlulukları artmış idari ve mali açıdan daha kurumsal çalışma zorunluğu ortaya çıkmıştır. Vakıf işi gönül işi olmakla beraber idari ve mali işlerde profesyonel yapıya geçmek bir zarurettir.” ifadelerini kullandı. Daha sonra Yeni Dünya Vakfı’nın yurt ve burs çalışmalarındaki son durumu rakamlarla anlatan Komisyon Başkanı Yıldırım, “Bu yıl vakfımız 1058 öğrenciye burs imkânı sağlamaktadır. Ülke çapında 15 yurdumuz faal olup doluluk oranları ortalama %93’tür. Vakıf ve yurtlarımızda çalışan personel sayısı 80’i geçmiştir. Yurtlarda kalan öğrencilerimize iyi bir hizmet verebilmek, çalışanlarımıza tatmin edici ücret verebilmek için çabalarımız devam etmektedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

MUSTAFA TUNCER: “EYÜP SULTAN PROJESİ HEPİMİZİ HEYECANLADIRMAKTADIR.”

Kaynak Geliştirme ve Stratejik Planlama Komisyon Başkanı Dr. Mustafa Tuncer vakfımızın başlattığı Eyüp Sultan projesinin son durumu hakkında bilgi vererek “Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından vakfımıza 49 yıllığına tahsis edilen Eyüp Sultan’daki yerimizin iki yıl süren imar ve planlama aşamasından sonra hamd olsun inşaat aşamasına geçilmiştir. İlk aşamada zemin iyileştirme tamamlanış olup ikinci aşamada kuyu temel bölümü yapılacaktır. Arkadaşlarımızın ve vakıf dostlarının gayretleri ve fedakârlığı ile yürüteceğimiz bu projeyi inşallah bir yıl sonra hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz. Vakfımızın bu projesinin Eyüp Sultan gibi müstesna bir muhitte olması hepimizi heyecanlandırmaktadır. Projeyi anlattığımız iş dünyasındaki arkadaşlarımız aynı heyecanla bizlere dönüş yaparak konum olarak doğru bir tespit olduğunu vurgulamaktadırlar.”

Mezunlar Komisyonu Üyesi Sadullah Güzel ise yapmış olduğu Yeni Dünya Vakfı Vizyonu sunumuyla vakfın gelecekte atacağı adımları genç bir bakış açısıyla değerlendirdi.

Toplantıda istişare bölümüne geçilirken mikrofonu alan Başkan Göksu misafirlere duygu ve düşüncelerini aktarmaları için söz verdi.

Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Recep Yıldırım: “Şubelerimiz çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir. Bazı arkadaşların eksikleri olmasına rağmen yakın bir zamanda eksiklerini tamamlayarak yapılandırmalarını güçlendirecektir.” dedi.

Ankara İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Ak: “Genel Merkezin çalışmalarını şubelerle birlikte takip ediyoruz. Güzel çalışmalar yapılmakta. Tebrik ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avukat Dr. Ali Göksu: “Vakfın çalışmalarını yakından takip eden birisi olarak eğitim kültürde iyi çalışmalar yapıyorsunuz. Ancak bu çalışmaların daha planlı daha kapsamlı, sürdürülebilir olmasının yanında çağın getirdiği teknolojik gelişmeler ve yapay zekâ gündeme alınmalıdır.” dedi.

Sakarya Şube Başkanı Ali İnci: “Biz de Sakarya’da bu kervanın başına geçtik. Genel Başkanın gayretli çalışmalarını görünce heyecanlanıyoruz. İnşallah Sakarya’da vakfımızı insanımıza ve gencimize tanıtarak kalıcı ve güzel çalışmalara katkı vermek istiyoruz.” dedi.

İş adamı Murat Sural: “Yeni Dünya Vakfı bizim vakfımızdır. Üzerimize düşeni yapacağız.” dedi.

Ankara Şube Başkanı Ali Toköz: “Ankara’da gece gündüz demedin koşturuyoruz. Buradaki heyetinde çalışmalarımızı zikretmesi ve teşekkürleri bizleri heyecanlandırmakta. İnşallah hep birlikte kutlu hedefe yürüyeceğiz.” sözlerini sarf etti.

İş adamı Fatih İpekçi: “Bugüne kadar yaptığımız gibi bugünden sonrada üzerimize düşen görevi yapacağız. Yeni Dünyayı kurma yolunda geri kalmayacağız.” dedi.
İş adamı Suat Sancak: “Vakfın çalışmalarını ilgiyle izledim. Tebrik ediyorum. Bizim de bu çalışmalara destek olmamız gerektiği düşüncesindeyim. Bu ilk katılımım oldu. Bugünden itibaren aranızda daha çok bulunmayı arzu ederim.” sözleri ifade etti.

Mütevelli Kurulu Üyesi Hüseyin Sağlam: “Vakfımızın çalışmalarıyla her zaman onur duydum. Ama ne var ki yeterli desteği verememenin üzüntüsünü yaşıyorum. İnşallah emekli olunca tam destek burada olacağım.” dedi.

Mütevelli Kurulu Üyesi Mustafa Akçay: “1996’dan beri Yeni Dünya Vakfı’nın içinde olan birisiyim. Şunu içtenlikle söyleyebilirim ki vakfımız her geçen gün daha da büyüyor. Bursiyer sayımız ve yurt kapasitelerimiz sizlerin desteğiyle artmakta. Siz kıymetli istişare kurulumuzunda destekleriyle artarak devam edecektir.” sözlerini ifade etti.

Bursa Şube Başkanı Tahsin Kara: “Bursa’daki çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Gözünüz arkada kalmasın. Güzel işler yapmaya devam ederek vakfımızı daha iyi yerlere getireceğiz.” dedi.

Kalyon İnşaat Genel Müdürü Mehmet Tevfik Göksu: “Vakfımızın adı Yeni Dünya ama bu dünya 1400 yıldır yeni bir dünya. Bu sebepten pergelin bir ayağını geçmişe bir ayağını da geleceğe koyarak Ahlaklı bir nesil yetişmesini hedeflemeyiz. Allah hepimizi muvaffak eylesin.” sözlerinidile getirdi.

Mustafa Açıkalın: “Bizim öğrencilik zamanımızda böyle imkânlar ve etkinlikler ne yazık ki yoktu. Şimdiki gençler sahip olduğu imkânların farkında olmalılar ve fırsatı değerlendirmeliler. Bizim sahip olduğumuz imkânlarla onları bekleyen fırsatlar arasında dağlar kadar fark var. Onun için gençlere Allah yardım etsin. Başarılarınızın devamını diliyorum.”

Defterdar Fahretttin Özdemirci: “Çalışmalarımınız yakından takip ediyorum. İnşallah gelenekselleşen istişare toplantımızın bir sonraki buluşmasında Eyüp Sultan’daki proje tamamlanmış olur.”

Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonu Başkanı Umran Kılıçer: “Vakfımızın çalışmaları takdire şayandır. Sabah namazı buluşmalarımız da tüm hızıyla devam etmekte. Bilindiği üzere ağaç yaşken eğilir atasözüyle gençlerimizle farklı camilerde sabah namazı buluşmaları gençlerin belleğinde unutulmaz hatıralar bırakacaktır. Bu şekilde hak ile meşgul olalım ki batıl bizi istila etmesin.” dedi.

Hasan Hüseyin Göksu: “ Yeni dönem vakıfları, burs ve yurt faaliyetleri ile varlıklarını devam ettirmek istiyor ama dünya artık farklı bir yapıda ilerliyor. Geleceği okuyarak daha faydalı vakıf işleri yapalım düşüncesindeyim.” sözlerini ifade etti.

Programımız Yeni Dünya Vakfı aile fotoğrafı ile sonlandırıldı.

20.12 (1) 20.12 (17) 20.12 (30) 20.12 (23) 20.12 (21) 20.12 (20) 20.12 (18) 20.12 (16) 20.12 (15) 20.12 (14) 20.12 (6)20.12 (7) 20.12 (8) 20.12 (2) 20.12 (36) 20.12 (40) 20.12 (38) 20.12 (12) 20.12 (13) 20.12 (4)

Bir Yanıt bırak


Translate »