Yeni Yılın İlk Kampı - Yeni Dünya Vakfı

Yeni Yılın İlk Kampı

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 25 Ocak 2018

Yeni Dünya Vakfı Gaziantep Temsilciliği tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Hatay Uluçınar Gençlik kampı düzenlendi. 250 üniversite ve lise öğrencisi ile vakıf yöneticilerinin katıldığı kampta, 4 gün boyunca birçok kültürel, sportif ve eğitsel etkinliklere katılan gençler doyasıya eğlendiler.

Genel Başkan Mahmut Göksu’nun da katıldığı kampa, Gaziantep Temsil Heyeti Başkanı Ahmet Çelik ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, Prof. Dr. Yakup Bulut, Maarif Müfettişi Nazmi Bozoğlan ve çok sayıda davetli de misafir oldu.
18 Ocak Perşembe günü kampa katılan gençler, odalarına yerleştikten sonra birlikte yemek yediler. Kapalı havaya rağmen ilk gün çeşitli spor etkinliklerine katılan gençler, akşam ise toplantı salonunda vakıf yöneticileri ile bir araya geldiler.
AMAÇ TANIŞMA VE KAYNAŞMA
Gençlere yönelik bir selamlama konuşması yapan Gaziantep Temsil Heyeti Başkanı Ahmet Çelik, kampı düzenlemekteki amaçlarının öğrencilerin bir araya gelerek tanışma ve kaynaşmalarını sağlamak olduğunu belirtti. En azından bu tatil döneminde öğrencilerin stresini atmasını sağlayacak bir ortam sunabilmek ve onlara değişik bir hava teneffüs ettirmek niyetinde olduklarını ifade eden Çelik, bununda faydasını gördüklerini,  böylece gençlerin vakfı daha yakından tanımış olduklarını,  hem stres atıp hem de tanışıp kaynaştıklarını söyledi.
YILDA ORTALAMA 5-6 KAMP YAPIYORUZ
Yeni Dünya Vakfı’nın yılda 5 veya 6 defa ülkenin farklı illerinde kamp düzenlediğinin altını çizen Çelik, Kocaeli, Samsun, Osmaniye, Mersin’de düzenlenen kampların ardından Hatay Kampı ile 2018 yılına girdiklerini söyledi.
Çelik; “Yeni Dünya Vakfı, isminden anlaşıldığı gibi yeni bir nesil yetiştirmek anlamında kullanıyoruz. Bunun için üniversite öğrencilerimiz ağırlıklı olmak üzere lise öğrencilerimizle beraber onlara hem burs imkânları sunuyoruz, hem de yurdumuzun manevi değerlerine bağlı, vatanını seven, şuurlu bir gençlik yetiştirmek için çaba sarf ediyoruz. Burada sağ olsun genel merkezimizin ve genel başkanımızın büyük emeği ve desteği var” dedi.
HEM ERKEK HEM KIZ ÖĞRENCİ YURDU
Gaziantep’te hem erkek hem kız öğrenci yurdunu açma aşamasına gelindiğini söyleyen Çelik, “Gaziantep’te Allah’ın izniyle bize iki tane yurt verilecek. Bu yurtlarda hem kız öğrencilerimize yönelik, hem erkek öğrencilerimize yönelik faaliyetlerimiz devam edecek. Önümüzdeki hafta içinde yurtları teslim alacağız İnşallah.
Tabi yurt olunca daha kalıcı oluyor. Öbür türlü de belki programalara katılım oluyor ama yurt daha kalıcı oluyor. Çünkü öğrencilerle 24 saat beraber oluyoruz, birebir onlarla ilgilenebiliyoruz. Öğrenci o havayı teneffüs ediyor. Amaçlarımız yeni dünya gençliği, ülkesine bağlı yeni bir nesil yetiştirmektir. Fakat daha önce başkaları da yaptı ama onlar bu yeni beyin güçlerini başka yere kanalize ettiler. Altın nesil derken hain nesil yetiştirdiler” açıklamasında bulundu.
BİZLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
15 Temmuzdan sonra vakıf ve derneklere daha büyük görev düştüğünün altını çizen Çelik, “Şimdi bize daha büyük görevler düşüyor. Çünkü bunların o açtıkları boşluğu kapatmak için, bir daha böyle bir şeyle karşılaşmamak için bizim gibi vakıflara büyük görevler düşüyor. Bunun için biz önceden bir çalışıyorsak şimdi beş çalışmamız lazım. Daha çok öğrenciye sahip çıkmamız lazım. Bu pırıl pırıl genç beyinlerin bir daha böyle hain grupların ellerine geçmemesi için bizim bunlara her alanda el atmamız lazım. Biz de bunu yapıyoruz. Tabi ki sadece bizim çalışmalarımız yeterli değil. Diğer vakıflarda Allah’a şükür yine bu şekilde çalışıyorlar. Şimdiye kadar vakti zamanında hep zengin çocukları ile ilgilendiler zengin ve zeki öğrencileri aldılar. Geleceği olan o beyin güçlerini başka yere kanalize ettiler. Ama Allah’a şükür bizlerin görevi de bundan sonra daha faza çalışıp bu zeki insanları zenginliğine takılmadan fakir çocuğu da olsa bunlara sahip çıkıp ülkemize yeni nesiller yetiştirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu konuda Allah yardımcımız olacak. Bu konuda başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi.
SOSYAL FAALİYETLER ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ
Gençlik ve Spor Bakanlığının kamp imkanlarını sağladığı için Yeni Dünya Vakfı adına teşekkürlerini ileten Çelik, “Tabii bizim vakıfımızın da güzel bir özelliği var; kamu yararına olduğu için gönül rahatlığı ile böyle hizmetlerden faydalanabiliyoruz. Türkiye’de 250-260 civarında kamu yararına hizmet eden vakıflar var. Bunlardan biri de bizim vakfımızdır. 1996’da kuruldu ama son 2 yıldan beri kamu yararına olan bir vakıftır. Buda bizim için güzel bir gelişmedir. Bundan sonra bu gibi çalışmalarımız, etkinlikleriniz devam edecektir. Tabi bu gibi sosyal faaliyetler öğrenciler için önemli. Öğrencilerimize farklı mekanlarda ortamlar sağlıyoruz” diye konuştu.
DUAMIZ MEHMETÇİKLE BERABERDİR
Türkiye’nin birçok alanda saldırı altında olduğunu da ifade eden Çelik, açıklamaısnı şöyle tamamladı: “Dünyadaki tüm Müslümanlar gibi Ortadoğu Müslümanların da Türk askerinin zaferlerle dönmesi için ellerini semaya açıp dua ettiklerini biliyoruz. Türkiye’nin gösterdiği kararlılığa ve Mehmetçik’in verdiği mücadeleye dualarla destek sağlamamız lazım. Temennimiz, inşallah bu harekatla Türkiye’nin düşmanlarının belinin kırılması ve Mehmetçik’in güzel bir zaferle tekrar Türkiye’ye dönmüş olmasıdır.”
Daha sonra öğrencilere hitap eden Murat Paşa Camisi Vaizi Süleyman Baki, konuşmasının  amacının, hem Balkanlar hem de Makedonya’dan Türkiye’nin gösterdiği kararlılığa ve Mehmetçik’in verdiği mücadeleye dualarla destek sağlamak olduğunu dile getirdi.
Çelik’in ardından kısa bir selamlama konuşması yapan Genel Başkan Mahmut Göksu, vakıf kültürünün ecdadımızın bıraktığı en önemli miras olduğunu belirterek, insanların sosyal yaşantısını şekillendiren bir unsur olduğunu ifade etti. Özellikle Müslüman toplumların birlik ve aidiyet duygusunun pekişmesinde bu tip çalışmaların ve kuruluşların kritik bir noktada yer aldığını söyleyen Başkan Göksu, “Vakıf işi, ekip işidir. Bir gönüllülük hareketidir. Herkes yetkin olduğu alanda, vakfımıza ve diğer vakıflara nasıl destek olacağını belirleyip, yükü omuzlar ise bu vakıflar yaşar. Vakıf çalışmaları sosyal sermayedir. Sadece mesleğinize gönüllü kalırsanız eksik yaşarsınız. Bu anlamda sizleri daha sık aramızda görmek istediğimizi altını çizerek vurgulamak istiyor kampımıza katıldığınız ve bu çalışmalarda yer aldığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca kamp imkanlarını bize seferber eden Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, kamp çalışanlarımıza, Gaziantep Temsil Heyetimize de teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Kamp boyunca spor turnuvalarına katılan gençler, seçkin konuşmacıları da dinleme imkanı buldular.
file11
file4 file8 file9 file12 file14 file15 ydv
file3 file5 file6file1 file-1 file13

Go to Top