Yeni Dünya’m Çocuk Kütüphanesi” kurulma aşaması uzmanlardan alınan görüşler ve desteklerle yürütülen çalışmalarla devam ediyor “Küçük okurlar, büyük ufuklar” projesiyle çocuklardaki kitap okuma oranını artırmayı,  çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı ve çocukların dünyalarına kitabı yerleştirmeyi hedefleyen proje ekibi uzman pedagog Mehmet Teber’i ziyaret etti.

Ahenk Psikolojik-danışmanlık bünyesinde çalışmalarına devam eden Teber “Yeni Dünya’m Çocuk Kütüphanesi”nin proje ekibini Başakşehir’deki ofisinde ağırladı. Mehmet Teber; Ahenk Psikoloji’de çocuklar üzerine bireysel görüşmeler almakta ve iletişim, öğretmen eğitimleri ve çocuk psikolojisi üzerine çeşitli eğitim ve atölye çalışmaları yürütmektedir.

“Çocukların motivasyonu çok değişkendir. Çocukların kütüphaneye gelmesi için çocuklara sadece kitapların sağlanması yeterli değildir. Çocuklar başlangıçta kütüphane ortamında kurabilecekleri ilişkilere ve edinecekleri arkadaşlıklara  gelirler” diye belirten Teber çocuklara kütüphaneyi sevdirebilmek için  ‘güçlü motivasyon’ kaynaklarının oluşturulmasının gerekliliğini vurguladı.

Çocukların dünyasında oyunun önemine değinen Mehmet Teber, ‘kütüphanede günübirlik etkinlikler oluşturulabilir. Bunun bir parçası sosyal etkinlikler, oyunlar, çeşitli video gösterimleri olabilir. Bu şekilde bir sistemin içinde çocuk kütüphaneye çağırılabilir, özellikle işin içinde oyun yoksa tamamen eksik bir durum oluşur.” diyerek çocukların ilgisini çekebilecek konular üzerinde durdu. ‘Çocuk kütüphanesinin yanına oyuncak kütüphanesi de kurulabilir’ diyen Teber oyuncak ve çocuk konusuna da tekrar dikkat çekti.

 Proje kapsamında yer verilen yazar-okur buluşmalarını da değerlendiren Mehmet Teber çocukların kitaplarını okudukları yazarlarla bir araya gelmesinin çocuklar için bir motivasyon kaynağı oluşturacağını söyledi.

Velilerinde çocukların kitap okuma alışkanlığı kazandırmada daha etkin rol alabilmesi ve çocuklarla daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri için proje kapsamında Teber’den ‘Çocuklarla iletişim’ konulu veliler için düzenlenecek seminer sözü de alınmasıyla yapılan görüşme başarı temennileriyle sonlandı.