YENİ DÜNYA VAKFI’NDA ÇANAKKALE RÜZGÂRI - Yeni Dünya Vakfı

YENİ DÜNYA VAKFI’NDA ÇANAKKALE RÜZGÂRI

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 18 Mart 2019

18 Mart Çanakkale Zaferi Haftası münasebetiyle genel merkezimizde “Edebiyatımızda Çanakkale” başlıklı bir program düzenlendi. Yeniyüzyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Dr. Erol Ülgen’in konuşmacı olduğu programda, çok sayıda şair, sunucu ve edebiyatçı Çanakkale şiirlerini okudular.
Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde “Edebiyatımızda Çanakkale” başlıklı bir konuşma yapan İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Dr. Erol Ülgen, Çanakkale Destanı’nın edebiyatımızda geniş şekilde ele alındığını ve işlendiğini belirterek, “Şairlerimiz ve yazarlarımız bu zaferi şiirlerinde ve yazılarında duygulu biçimde dile getirmişlerdir.” dedi.
Yeni Dünya Vakfı’nda devam eden Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin konuğu Dr. Erol Ülgen’di. Toplantının açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, zaferlerin ve destanların bir milletin hayatında çok önemli roller ifa ettiklerini belirterek, “Ecdadımız Çanakkale’de yedi düvele karşı bir destan yazmıştı. 15 Temmuz’da da yediden yetmişe bütün halkımız, işgalcilere karşı yeni bir destana imza attı. Bugün Batı’nın hazmedemediği işte bu azim ve  direniş ruhudur. Malazgirt Harbidir, İstanbul’un Fethi’dir, Çanakkale Zaferidir, İstiklal Savaşı’dır ve 15 Temmuz Destanı’dır.” dedi. Daha sonra konuşmasına başlayan Erol Ülgen, öncelikle Çanakkale Zaferi’nin tarihçesini anlatırken şunları söyledi: “Çanakkale Savaşları sırasında her metrekareye 6 bin mermi düşmüştür. 250 bin civarında şehidimiz var. Çanakkale’nin galibiyeti, Anadolu’da büyük bir dirilişe ve morale vesile olur. Çanakkale, ‘İstiklal Harbi’nin önsözü’ olarak kabul edilir.”
Zaferden sonra cepheye davet edilen şair ve yazarların döndükten sonra gazetede “Hitabe-i Şükran” adıyla orduya bir teşekkür metni yayınladıklarını belirten Ülgen, “Celal Sahir’in ‘Ordunun Duası’ adlı şiirinin bilinen ilk millî  şiirlerden biri olduğunu anlattı. Mehmed Âkif’in “Çanakkale” şiirinin 42 beyit olduğunu hatırlatan Ülgen, Ziya Gökalp, Enis Behiç Koryürek, İbrahim Alaeddin Gövsa ve Necmettin Halil Onan gibi şairlerin de bu konuda şiir yazdıklarını ifade etti. “Bilhassa Necmettin Halil Onan’ın ‘Bir Yolcuya’ adlı şiiri çok sevilmiş ve uzun yıllar ders kitaplarında okutulmuştur.” dedi. Fahri Celal Göktulga’nın “Mustafa’nın Hikâyesi”ni de anan Ülgen, Çanakkale edebiyatında ‘mektuplar’ın ve ‘günlükler’in önemli yeri olduğunu söyledi.
 
EDEBİYATÇILAR İLGİSİZ KALMADI
Edebiyatçılarımızın Çanakkale Zaferi’ne ilgisiz kalmadıklarını ifade eden Erol Ülgen, “Abdülhak Hamit Tarhan’dan Zeki Ömer Defne’ye kadar bir çok güçlü şair unutulmaz mısralarla Çanakkale ruhunu dile getirmişlerdir. Bu arada Reşat Nuri Güntekin gibi romancılar da Çanakkale yiğitlerini romanlarında kahraman olarak anlatmışlardır. Şüphesiz en güçlü edebî metin, Mehmed Âkif’in Safahat’ta Çanakkale’yi anlattığı bölümdür.” diye konuştu. Mustafa Necati Sepetçioğlu, Mehmed Niyazi ve İsmail Bilgin’in de değerli romanlar kaleme aldıklarını hatırlatan Erol Ülgen, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Mehmed Niyazi’nin Çanakkale Mahşeri bu alanda bir zirvedir. Merhum yazarımızı fakülteye davet etmiş ve öğrencilerimle buluşturmuştum. Çok güzel bir konuşma yapmıştı. Kendisine romanda niçin çok fazla kahraman olduğunu sorduğumda da ‘Erolcuğum, o kahramanlar olmasaydı bu roman da ortaya çıkmazdı.’ demişti. Erol Ülgen konuşması boyunca, “Şiirlerde Çanakkale”, “Roman ve Hikâyelerde Çanakkale”, “Hatıralarda Çanakkale”, “Röportajlarda Çanakkale”, “Tiyatro ve Piyeslerde Çanakkale”, “Mektuplarda ve Günlüklerde Çanakkale” başlıklarıyla edebiyatımıza yansıyan eserleri derin bir araştırmanın ürünü olarak sundu. Erol Ülgen konuşmasıyla, bütün dinleyenlere Çanakkale coşkusunu ve heyecanını yaşattı, kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.
 
YENİ DÜNYA VAKFI’NDA ÇANAKKALE RÜZGÂRI
Erol Ülgen’in konuşmasının ardından programa katılan şairler Çanakkale’ye dair kaleme aldıkları şiirleri okudular. Filiz Çırpıcı, Mahmut Topbaşlı, İbrahim Güleç ve Zekeriya Yılmaz, Çanakkale konulu şiirlerini okuduktan sonra sunucu spiker ve şair Harun Yöndem Âkif’in “Çanakkale Şehitleri’ne” şiirini seslendirdi. Yöndem, coşkuyla seslendirdiği şiirin ardından dakikalarca alkışlandı. Dinleyiciler, hem Erol Ülgen’e hem de bütün şairlere takdirlerini belirttiler. Çanakkale Şehidleri’ni anma programı, Ertuğrul Arpat’ın okuduğu aşr-i şerif ve ardından bütün şehitlerin ruhlarına ithaf edilen Fatiha ile sona erdi. Toplantının ardından konuşmacıların, şairlerin ve dinleyicilerin toplu olarak hâtıra fotoğrafları çekildi.
 
EDEBİYATIMIZ ADINA BEREKETLİ ÇALIŞMALAR
Dr. Öğretim Üyesi Erol Ülgen, 1957 yılında Kırşehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölümün Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Ömer Faruk Akün’ün danışmanlığını yürüttüğü “Ahmet Midhat Efendi’de Çalışma Fikri” konulu tezi ile yüksek lisans, ardından da “1897 Türk-Yunan Savaşının Türk Şiirindeki Akisleri” konulu tezi ile Doktora eğitimini tamamladı. 1991 yılında İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1995 yılında adı geçen bölümde Yardımcı Doçent oldu. 2001-2002 eğitim-öğretim yılında görevlendirildiği Romanya-Köstence Ovidius Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi. 2004-2005 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Lefke Avrupa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, 2006 yılında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak uzmanlık alanıyla ilgili çeşitli dersler verdi. Görev yaptığı süre içerisinde Kıbrıs Barış Harekatı’nın edebiyatımıza yansıyan yönleri üzerine araştırmalarda bulundu. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi’nden kendi isteği ile emekli olduktan sonra 2006-2011 yılları arasında Beykent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde kurucu öğretim üyesi, bölüm başkan yardımcısı ve dekan yardımcısı olarak görev yaptı. 2011-2012 yılında ders saati ücretli, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren tam zamanlı, Şubat 2015’ten beri Meslek Yüksekokulu Müdürü ve yine Mayıs 2015’ten beri de Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün kurucu öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babası olan  Erol Ülgen’in eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında yayımlanmış yirmi dört kitabı ile çeşitli gazete ve dergilerde neşredilmiş ilmî makaleleri, ansiklopedi maddeleri, söyleşileri ve tanıtma yazıları ile çeşitli ilmî toplantı, panel ve sempozyumlarda sunduğu tebliğleri vardır.
3-Çanakkale toplantısı 2-Çanakkale toplantısı 4-Çanakkale toplantısı

Go to Top