slider
Vakfımızın Geleneksel Ankara İftarı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay başta olmak üzere birçok önceki ve yeni dönem  milletvekili, belediye başkanı, bürokrat ve iş adamının katılımıyla yapıldı. Açılış konuşması yapan Vakıf Genel Başkanı Mahmut Göksu, “Bütün gayemiz muhteşem olan mazimizi, bu vakıf eliyle, marifetiyle daha muhteşem bir âtiye taşımaktır” dedi.
İftar programı, yemekten sonra YDV tanıtım filmi ile başladı. Açılış konuşması yapan YDV Ankara Şube Başkanı Ali Toköz, vakıf çalışmalarına katkı verenlere teşekkür etti. Ankara yönetiminin büyük bir uyum içinde çalıştığını vurgulayan Toköz; “Kendisiyle çalışmaktan onur duyduğumuz başta genel başkanımız Mahmut Bey’e, Mustafa Çokyaşar Bey’e, siz değerli vakıf kardeşlerime, Ankara’mızda birlikte çalıştığımız yönetim, denetim, komisyon başkan ve üyeleri ile kadın ve gençlik kollarına teşekkür ediyorum. Gerçekten çok mükemmel bir kadro ile çalışıyoruz” diye konuştu.
Mahmut Göksu: “Hedefimiz tüm gençlik”
Daha sonra kürsüye gelen YDV Genel Başkanı Mahmut Göksu, vakfın hizmetlerini anlatırken, herkesi vakıf çalışmalarına destek vermeye davet etti. “Vakfımız 19 yıldır, gençliği merkezine alan, eğitim, kültürel ve sosyal faaliyetler gerçekleştiren bir vakıf” diyen Göksu, öğrencilere öncelikle burs verildiğini, bunun yanında onları geleceğe hazırlamak adına abilik yaptıklarını anlattı. Göksu şöyle konuştu:
“19 yıl oldu. Bir fakülte 4 yıldır. Yani 5 nesle abilik yapmış oluyoruz. Daha uzun yıllar bu hizmeti vereceğimize inanıyorum ve ilan ediyorum. Bugün bir müjdeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Vakfımız “Kamu Yararı” statüsüne kavuştu. Biz de 8 ay önce başlatmıştık bu işlemleri. Türkiye’de diğer azınlık, cemaat vakıflarıyla birlikte Cumhuriyet döneminde kurulmuş 5 bine yakın vakıf var. Bu vakıflar içinde 257’si kamu yararı statüsü almış, 258’incisi Yeni Dünya Vakfı oldu. Hayırlı uğurlu olsun.
Bütün gayemiz muhteşem olan mazimizi, bu vakıf eliyle, marifetiyle daha muhteşem bir âtiye taşımaktır. Artık ümmet coğrafyasında akan bunca gözyaşı ve kanı yüreğinde hisseden bir gençlik yetiştirmek temel arzumuzdur.
Küresel söylemlerle, birtakım cazibeli ifadelere inanıp da savrulan bir gençlik var. Bunlara sahip çıkmak bizim görevimizdir. Pek çok ahlaksızlığı tercih meselesidir deyip savunan insanlar çıkıyor. Dolayısıyla her genç bizim hedefimizdir. Vakfımız o gence ulaşmak için gayret sarf ediyor. Bu konuda burada olan, olmayan bütün dostlara arzum ve ricam, talebim şudur: Gelin bu kervana güç verin, daha fazla insana ulaşalım, daha çok gönüllere girelim. Daha çok insanımızı kendi değerlerimizle, kendi toprağımızla, vakıfla bütünleştirelim.”
Daha sonra sırasıyla söz alan davetliler, duygularını şöyle dile getirdiler:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay: “Adaletsiz dünyada yeni bir dünyadan söz etmek çok anlamlı”
“Bu Ramazan dolayısıyla bizleri bir araya getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Kamu yararı unvanı almanızdan dolayı da sizleri tebrik ediyorum. Şimdiye kadar yaptığınız hizmetlerle bunu zaten fazlasıyla hak etmişsiniz. İzlediğimiz slaytta hizmetlerinizi çok güzel bir şekilde ortaya koydunuz.
Ramazan, bizim için Allah’ın bir lütfutur. Son on gün içinde Kadir gecesi var, büyük bir ihtimale. Eğer bu rahmet olmazsa hepimiz dağılıp gitmiş olurduk.
Bir vakıf olarak yeni bir dünya inşa etme gayesi bütün Müslümanların hissiyatıdır. Bulduğumuz dünyayı, bulduğumuz üzere bırakmamak, onu imar etmek, onu boğulup gittiği karanlık zulümle baş başa bırakmamak, onu aydınlığa kavuşturmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Şu anki dünya gerçekten zulüm üzerine kurulmuş. Sayın Cumhurbaşkanımızın zaman zaman haykırarak söylediği bir şey vardır: Dünya beşten büyüktür. Maalesef dünya sadece 5 muazzam devletin hükmünün geçtiği, geriye kalan hiçbir insanın esâmesinin okunmadığı, bu 5 ülkenin de asla adalet üretemediği, âdil bir pratik ortaya koyamadığı bir dünya. İşte yanı başımızda neler olup bittiğini görüyorsunuz. Suriye’de ölen insanların sayısı 5 bini geçti neredeyse. Bu dünya, ölen bu insanlara karşı bigâne ve sessiz kalmaya devam etmektedir. Muhammed Mursi, 7 bin yıllık Mısır tarihinin seçilmiş tek Cumhurbaşkanıdır. Bugün idam cezası almış olarak, hiçbir suçu olmadığı halde, aksine kendisine karşı suç işlenmiş olduğu halde, adeta kanun yoluyla bir cinayete kurban gitmek üzeredir ve bu cinayete söz konusu dünya adeta vize vermektedir. Bosna’da 100 binin üzerinde Müslüman katledildi. Böyle bir dünyada yeni bir dünyadan söz etmek çok anlamlıdır. Yeni Dünya Vakfı’nı, ismi dolayısıyla da ayrıca tebrik ediyorum.”
AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla: “Gönülden gönüle köprü kuralım”
Rabbim nasip etti, 30 yıldır hizmet ettim. Benim için bulunmaz bir fırsat oldu. Yeni Dünya Vakfı’nı da tebrik ediyoruz. Bir hayırla işe başladı. İnşallah gelecekte de asırlarca yine güzel şeyler yapacak. Bu kurumlarda hizmet etmek lâzım. Kamuda da çalışsak, özel sektörde de çalışsak üçüncü sektör diye bir şey var, gönüllü kuruluşlar diye bir şey var, bunu ihmal etmememiz lâzım. 24 milyon genç öğrenci var. Gençlerin gönüllerine, gönülden gönüle bir köprü kurumazsak yarınlarda kalıcı olamayız.
AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal: “Yeni bir dünyadan söz etmek cesaret ister”
Yıllardır kader birliği yaptığımız, sevdiğim, saydığım, değer verdiğim değerli Mahmut hocamızın bilgilendirmesiyle Yeni Dünya Vakfımızla ruhen beraberdik ama bu akşam ilk defa bir faaliyetiyle burada buluşuyoruz. Şükranlarımı sunuyorum. Gerçekten çok âdil olmayan, zalim bir dünyada yaşıyoruz. Bir istatistik bilgisi vermek istiyorum. Dünyada 7 milyar insan var. Bu insanların yarısının, üç buçuk milyar insanın bir yıllık toplam gelirinin dünyada en zengin 85 insanın gelirine eşit olduğunu öğreniyoruz. Dünyada en zengin 85 insan, dünya nüfusunun yarısının gelirine sahip. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Böylesine zalim bir dünyada, elbette yeni bir dünyadan, prensiplerden bahsetmek, vaat etmek cesaret ister, delikanlılık ister, kalifiye bir adam olmak ister. Onun için bu vakıf çatısı altında hizmet üreten siz değerli kardeşlerime gönülden teşekkür ediyorum. Dünyada çeşitli alanlarda olabiliriz ama her şeyden önce vakıf insanı olmamız lazım.
YDV Komisyon Başkanı ve Osmaniye 21. ve 22. Dönem Milletvekili Şükrü Ünal: “Yeni bir dünya”
Bir dünya kuralım, yeni bir dünya. Yarın gerçek olsun, bugünkü rüya. Bir dünya kuralım, tarihten gelen. Bir dünya kuralım gözyaşı silen.
AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu: “Elimizden ne geliyorsa…”
Vakıf vermektir. Tanıdım tanıyalı Mahmut Bey, hep koşar, koşturur. Böyle bir vakıf kurdu, gece demeden gündüz demeden çalışıyor. Biz de her zaman kendilerinin yanındayız. Elimizden ne geliyorsa yapmaya gayret edeceğiz. Gelmekte olan bayramınızı şimdiden tebrik ediyoruz.
AK Parti Şanlıurfa 22. Dönem Milletvekili Mahmut Kaplan: “Her şey söylendi”
Herkese hayırlı akşamlar diliyorum. Arkadaşlar çok güzel şeyler söylediler. Ekleyecek bir söz bulamıyorum. Allah tuttuğunuz oruçları kabul etsin.
AK Parti Bingöl 22. Dönem Milletvekili Feyzi Berdibek: “Allah yardımcınız olsun”
Bu anlamlı gecede hepimizi bir adaya getirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.
YDV Deneti Kurulu Başkanı ve 22. Dönem Milletvekili Recep Yıldırım: “Vakıflara yardım edin”
Bu akşamın en büyük notunu Yasin Hoca aldı. Yardımcı olun vakfa. Yardım eden yükselir. Receplerden zarar gelmez. Receplere yardım ve dua edin.
Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’den müjde!
Herkesi Gümüşhane halkı adına selâmlıyorum. Gümüşhane, Yeni Dünya Vakfı’nın 13. Şubesi. Doğu Türkistan’da, Çin’de kardeşlerimiz zulüm altında. Bunlardan ibret almamız lazım. Bizler Hazreti İbrahim’e yardıma koşan karınca misali su taşıyoruz. Buna Mahmut Abimiz sebep oldu. Ben de buradan bir müjde vermek istiyorum. Bayramdan sonra Gümüşhane şubemizi açacağız. Kızılay’ın yaklaşık 45 kişilik bir yurdu var. Onu alıyoruz ve Yeni Dünya Vakfı adı kız öğrencilerimize bir yurt yapacağız.
YDV Komisyon Başkanı ve Tokat 21. Dönem Milletvekili Ergun Dağcıoğlu: “Şükürler olsun”
Mübarek bir aydayız. Bu mübarek ayın Kadir gecesinin olduğu son on gününü yaşıyoruz. Böylesine önemli bir zamanda bizleri bir araya getiren Allah’a şükretmek istiyorum. Hepinizin şimdiden bayramını tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.
123455-67slider