Türkiye Ekonomi Modeli - Yeni Dünya Vakfı

Türkiye Ekonomi Modeli

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 30 Ocak 2022

Türkiye ve Dünya’nın Ekonomik Durumu ve Geleceği “Türkiye Ekonomi Modeli“ konulu  programımızı Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut GÜRCAN ‘ın katılımları ve İstanbul Ticaret Odası destekleri ile Kandilli’de yer alan tarihi Cemile Sultan Korusu‘nda gerçekleştirdik.

Programımıza vakfımızın bursiyer öğrencileri, mütevelli heyeti, yönetim kurulu ve komisyon başkanları katıldı.

Programın açılış konuşmasında konuşan Yeni Dünya Vakfı Başkanı Mahmut Göksu, “Artık dünyada ülkeler, başka ülkeleri silahlarla, tanklarla, toplarla, tüfeklerle işgal etmiyor. Eğitimsel faaliyetler ile kültürel baskılarla ve bir takım ekonomik çökertmelerle ülkeleri mahkum etmeye çalışan güçler vardır. İşte bundan dolayı Türkiye’miz son dönemde yaşanan birtakım sıkıntılarının altında şu yatmaktadır. Türkiye küresel güç olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemekte. Ama Türkiye’nin küresel güç olmasını istemeyen birtakım küresel güçler var. Türkiye’nin önünü kesebilmek adına çok farklı adımlar atabiliyorlar. Bunlardan bir tanesi de ekonomiyi de el atmak, onu çökertebilmek adına çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Ama sağ olsun Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşuyla hükümetimizin gayretiyle bu adımların da püskürtüldüğünü memnuniyetle görmekteyiz. Türkiye’nin gücünün küresel ekonomi içerisinde önemli boyutlara ulaştığını” belirtti.

Geçtiğimiz 6-7 aydan beri özellikle Merkez Bankası faiz oranlarını düşürerek ekonomimizi ihracata doğru yönlendiren bir yola doğru girdiklerini ifade eden Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, şunları kaydetti:

“Ekonomide özellikle 2020’de yaşadığımız pandemi sürecinden sonra 2021 yılında Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin kararıyla artık ekonomimizi istihdama dayalı, ihracatı önceleyen ve yatırımını büyüten bir ekonomi modeline doğru yönlendirdik. Türkiye 2003’ten 2020 yılına kadar ortalama her yıl yüzde 3,4 seviyesinde büyüme kaydetti. Ancak geçtiğimiz yıl pandemiyle beraber 2020’den sonra dünyada ciddi bir daralma oldu. 2021 yılında Dünya yüzde 3,1 küçüldü. Ancak Türkiye ekonomisi yüzde 1,8’lik bir büyüme kaydetti. Bu kapsamda, Türkiye Çin’le beraber büyüyen iki ülkeden birisi oldu. Çin ise yaklaşık 2,3 oranında büyüme kaydetti. Diğer bütün ülkelerde özellikle Hindistan’da 7,3’lük işte Avrupa bölgesinde 6,3’lük bir ekonomik daralma baş göstermiştir. Türkiye bunu kendisi için bir avantaj olarak almıştır” ifadelerini kullandı.

Sunumları sonrası katılımcılardan gelen çok sayıda soruyu da cevaplayan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan‘a çok teşekkür ederiz.

Kandilli’de yer alan tarihi Cemile Sultan Korusu‘nun hafızalara kazınan manzarası eşliğinde yapılan fotoğraf çekimi sonrası program sona erdi.

 

Go to Top