Torbalı'dan Dünyaya Hoşgörü Mesajı... - Yeni Dünya Vakfı

Torbalı'dan Dünyaya Hoşgörü Mesajı…

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2016

Torbalı Belediyesi’nin desteğiyle ilçede toplanan 36 ülkeden 100 öğrenci barış, hoş görü ve kardeşlik mesajları verdi.
Torbalı’da 36 ülkeden 100 öğrenicinin katılımıyla rengarenk bir şenlik düzenlendi. Torbalı Belediyesi, Yeni Dünya Vakfı ve Uluslararası Misafir Öğrenciler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği organizasyonda barış ve kardeşlik mesajları verildi. Açılışa; Yeni Dünya Vakfı İzmir Temsilcisi Hayrettin Aydın, Uluslararası Misafir Öğrenciler Derneği Başkanı Mehmet Çevik, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in eşi Arzu Görmez ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte ,yabancı öğrenciler Torbalı Belediye Kültür Merkezi’nin bahçesinde kurulan stantlarda kendi ülkelerinin kültürel değerlerini sergileme fırsatı buldular. Stantlara akın eden binlerce genç ise hem farklı kültürlerden gençlerle temas etme imkanı buldu hem de yeni dostluklar kurdu.
“DÜNYA MİLLETLERİ HOŞGÖRÜYE VE UZLAŞI KÜLTÜRÜNE MUHTAÇ”
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in eşi Arzu Görmez, burada yaptığı konuşmada, kültürler arası diyalogun kurulması, ön yargıların kaldırılması ve medeniyetler çatışmasının artık son bulması amacıyla dünya milletlerinin artık seferber olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Ön yargılardan kurtulmamız, farklı kültürlere, yaşam biçimlerine, inanç gruplarına hoşgörüyle bakmamız gerekiyor. Bu anlamda en büyük sorumluluk gençlere ve kadınlara düşüyor. Medeniyetler arası diyalog, iletişim, karşılıklı kültürlerin, değerlerin , geleneklerin paylaşılması birçok sorunu ortadan kaldırır. Biz burada Medeniyetler İttifakına küçük ancak anlamlı bir katkı sunuyoruz.” şeklinde konuştu.
KÜLTÜRLER ARASI BAĞ KURULUYOR
Öğrenci buluşması etkinliğinin düzenleyicilerinden olan Yeni Dünya Vakfı İzmir Temsilcisi Hayrettin Aydın, Torbalı Belediyesi’nin verdiği desteğin çok önemli olduğuna değinerek, “Organizasyonumuza hiç düşünmeden ‘evet’ diyen Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’e teşekkür ediyoruz. Burada bulunan dünyanın hemen her yerinden yabancı öğrencilerin Torbalı’dan Türkiye’ye ve Dünya’ya çok önemli bir mesaj verdiklerini düşünüyoruz. Bu mesaj barış, kardeşlik ve anlayış mesajıdır.” dedi.
 

Go to Top