“SOSYAL MEDYADA DEĞİL, YÜZ YÜZE KONUŞALIM” - Yeni Dünya Vakfı

“SOSYAL MEDYADA DEĞİL, YÜZ YÜZE KONUŞALIM”

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 13 Mart 2018

Yeni Dünya Vakfı Genel Merkez komisyonları tarafından düzenlenen yurt söyleşileri kapsamında bu hafta, Küçükçekmece erkek öğrenci yurdunda kalan öğrenciler, sosyal medya üzerine Psikolojik Danışman Hilal Alkan’ı dinleme imkanı buldular.
Geçtiğimiz haftalarda Gençlik Kolları tarafından düzenlenen yurt söyleşilerinin bu haftaki organizasyonu Mezunlar Komisyonu tarafından gerçekleştirildi. Mezunlar Komisyonu üyesi Psikolojik Danışman Hilal Alkan, günümüzde en çok kullanılan mecra olan sosyal medya üzerine gençlerle kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdi. “Sosyal medya, bireylerin yalnız kaldıklarında hemhal olacakları bir arkadaşı değildir” diyen Alkan, “Sosyal Medya serüvenine doğru yol alırken bir de bakmışız ki farkında olmadan ‘an’ı kaybetmişiz. O an yapmamız gerekenler varken ve bize belki de daha iyi gelecekken, anda kalmayı kaçırmışız. Peki sonra? Erteleme ve bir daha erteleme…. Şöyle 5 dakika bir gezintiye çıkayım, bir de bakmışız ki saatler geçmiş. Bununla birlikte beyin yorulmuş, göz yorulmuş, vücut yorulmuş… İşler aksamış veya ertelenmiş, eksik kalmış. Yaptığım bir araştırmada şunu da fark ettim ki sosyal medya bireye psikolojik iyi oluş da getirmiyor. Can sıkıntısını gideriyor, yalnız kaldığımda arkadaşım oluyor cevaplarını alıyoruz. Peki ne yapmalı? Yani teknofobik de olmamalı sonuçta… internet, sosyal medya, teknoloji hayatımızın bir parçası haline geldi. Burada bireyin iradesini ortaya koyması, ihtiyacı kadar kullanması, yüz yüze olan iletişimlerini ve muhabbetlerini artırması her açıdan daha iyi gelecektir. Yani ne çok onla, ne de onsuz bir durum söz konusu. Optimal bir düzey hepimiz için en sağlıklı olanıdır.” diye konuştu.
Alkan’ı ilgiyle dinleyen gençler, merak ettikleri soruları da yönelttiler.
Mezunlar Komisyonu Başkanı Yavuz Çimen, Gençlik Kolları Başkanı İlyas Yamak ve yurt müdürü Emrah Sevinç de programa katılanlar arasındaydı.
2
1
3

Go to Top