"MÜZE MÜZE GEZİYORUZ"

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 10 Kasım 2018

Yeni Dünya Vakfı Genel Merkez Gençlik Kolları tarafından İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen “Müze Müze Geziyoruz Projesi” başladı. YDV Genel Başkanı Mahmut Göksu ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz’ın da katıldıkları açılış programına proje katılımcısı gençler de büyük ilgi gösterdiler.
Projenin koordinatörlüğünü yapan YDV Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Büşra Cansız tarafından hayata geçirilen projede, 2018-2019 eğitim öğretim yılı boyunca proje katılımcılarına İstanbul’daki müzeler gezdirilecek. Sanat tarihçisi olan Cansız, İstanbul’a üniversite okumaya gelen gençlerin şehri tüm tarihi kimliği ve değerleriyle birlikte tanıyabilmeleri için bu projeyi başlattıklarını söyledi. Gençlik Kolları ve YDV genel merkezi ile istişarelerinin ardından İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne projeyi sunduklarını ifade eden Cansız, İl Müdürü Yılmaz’dan da övgü ve destek aldıkları için mutlu olduklarını ifade etti.
YDV genel merkezinde gerçekleştirilen açılış programında konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü ve aynı zamanda Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Dr. Coşkun Yılmaz, Yeni Dünya Vakfı öğrencilerinin böyle bir proje ile işbirliği taleplerinden memnuniyet duyduklarını söyledi. Vakıf ve STK’ların ülkemizin değerlerini ve köklü geçmişini yaşatmada ve yansıtmada önemli bir hizmet alanı oluşturduklarını vurgulayan Yılmaz, “İyi hazırlanmış ve güzel bir amacı bulunan bu proje ile İstanbul’da okuyan öğrenciler, şehrimizi ve kültürümüzü özümseyip İstanbul’un daha bilinçli bir ferdi olacaklar” dedi.
YDV Genel Başkanı Mahmut Göksu da, projenin hazırlanması ve hayata geçirilmesinde katkısı ve desteği bulunan herkese teşekkür etti.
Projenin ilk gezisi Topkapı Sarayı Müzesine yapıldı. Katılımcı sayısının çok fazla olması nedeniyle oluşturulan iki grup, Cuma ve Cumartesi günlerinde ayrı ayrı Topkapı Sarayı’nı gezdiler. Her hafta Cuma ve Cumartesi günleri gruplar halinde belirlenen müzeleri gezecek olan gençler, Haziran ayına kadar tüm müzeleri ziyaret etmiş olacaklar.
IMG_0847 IMG_0841 IMG_0877 IMG_0896 IMG_0940 IMG_0945 IMG_0575 IMG_0587 IMG_0596 IMG_0606

Go to Top