Pedagog Mehmet Teber, 19. İstişare Toplantısı’nda Aile İçi İletişim ile ilgili bir seminer verdi. Ailede eşler ve çocuk-ebeveyn ilişkileri üzerinde yaptığı tahlil ve tavsiyeleriyle büyük ilgi gören Teber, aileyi devlete benzetti. Mehmet Teber, “Aile içindeki dinamikler ne kadar sağlamsa çocuk o kadar sağlıklıdır.
Ailenin dağıldığı ülkelerde, ülkenin kendisi de dağılıyor. Aile, aslında ülkenin küçük bir örneği. Tıpkı devlet gibi ailenin de planlamaları, yöneteni, sorunları, avantaj ve dezavantajları var. Aslında aile küçük bir devlet. Küçük küçük devletler bir araya gelerek büyük bir devleti oluşturuyor” diye konuştu.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 19 milyon aile olduğuna işaret eden Teber, “Bu haneler ne kadar güçlüyse ülkemiz de o kadar güçlü” dedi.

 

İyi insanların kötü ilişkisi olabilir

 

İnsanla, onun kurduğu ilişkiyi birbirinden ayrı tutmak gerektiğini vurgulayan Teber, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlişkinin kötü olması, sizin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Gerçekte kötü insan çok az vardır. Evlilikte sorun yaşıyorsak bu durum onun kötü olduğu anlamına gelmiyor. İnsanı değiştirmek zordur ama ilişkiyi değiştirmek daha rahat. Kötü olan her şey, bozulan her şey gibi ilişki de onarılabilir, düzeltilebilir.

Pedagog Teber, ilişkiyi bozan şeylerin kadın-erkek arasındaki yapısal farklar olduğunu anlattı. Kadınların duygusal, süreç odaklı, konuşkan, dolaylı, sorunu dillendiren, erkeklerin ise mantıklı, sonuç odaklı, suskun, direk, sorunu öteleyen yapısını anlatan Teber, evliliğin 4 düşmanını aşağılama, eleştiri, sürekli savunma ve susma olarak sıraladı. Teber, aşağılamanın onuru zedelediği, eleştirinin yapıcı olmaması halinde düşmanlık olarak algılandığı, sürekli savunmanın ve savunmanın da Öncelikle ilişkileri bozan faktörlerin bertaraf edilmesi, ardından ilişkiyi güçlendiren şeylerin ikame edilmesi gerektiğini kaydeden Teber, ilişkiyi iyileştiren ve güçlendiren 4 faktörü ise ilk çocuk, sevgi, takdir ve dokunmak olarak sıraladı. Teber, “İnsanın temel ihtiyaçlarından birisi de sevgidir. Sevginin yerinin mutlaka doldurulması gerekir. Doldulmazsa başka arayışlar başlar. Dolayısıyla hepimizin görevi, muhatabımızın sevgi deposunu dolu tutmak” şeklinde konuştu.

“Ruhumuzun diğer bir ihtiyacı takdir” diyen Pedagog Teber, eleştiri değil takdir gözlüğünün takılması gerektiğini belirterek takdir edebilmenin insandaki artı değeri görebilmeyi göstermesi açısından insanı kamil olmaya işaret ettiğini söyledi.

 

11