GELENEKSEL SPORLAR SÖYLEŞİSİ GAZİANTEP’TE YAPILDI - Yeni Dünya Vakfı

GELENEKSEL SPORLAR SÖYLEŞİSİ GAZİANTEP’TE YAPILDI

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 19 Mayıs 2022

Yeni Dünya Vakfı Gaziantep Şubesince Gaziantep Üniversitesi Mavera Sanat ve Kongre Merkezi’nde “Geleneksel sporlarımız ve kültürümüz” konulu gençlerle söyleşi programına Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Dr. Hakan Kazancı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren konuşmacı olarak katıldı.

Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu yaptığı açılış konuşmasında; Geleneksel sporlarımızın; kültürümüzün önemli bir bileşeni olarak çocuklarımız ve gençlerimiz arasında daha fazla tanınması ve yaygınlaşması için bu söyleşinin önemli olduğunu ve popüler kültürün genç beyinleri ve gönülleri doyuramadığını, bundan dolayı geleneksel kültürümüzün ve geleneksel sporlarımızın çağımızın şartlarına göre güncellenerek gençlerimiz için kabul görücü ilgi çekici hale getirilmesi gerektiğini söyledi. GAÜN’ün ev sahipliği yaptığı söyleşiye, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan vekili Osman Toprak, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Akparti İl Başkan Vekili Ertuğrul Teymur, Akparti Şahinbey İlçe Başkanı Hasan Teke, Akparti Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz, STK temsilcileri ve çok sayıda izleyici katıldı.

Moderatörlüğünü Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat’ın yaptığı söyleşide geleneksel sporların kültürümüzdeki yeri ve önemi konuşulurken, yurtiçi ve yurtdışında yapılan faaliyetler hakkında bilgiler verildi.

Söyleşi sonunda katılımcılara Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu tarafından günün anısına hediye takdim edilirken, Gaziantep’te yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren 20 öğrenciye tablet ve bisiklet hediyesi verildi.

Go to Top