Başkanlık Sistemi Sahada Anlatılmaya Başlandı - Yeni Dünya Vakfı

Başkanlık Sistemi Sahada Anlatılmaya Başlandı

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 19 Nisan 2016

Yeni Dünya Konya Şubesi tarafından 25 Mart Cuma Günü, İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda düzenlenen konferans ile “Başkanlık Sistemi” üniversite öğrencilerine anlatıldı. Konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülay Samancı mevcut parlamenter sistem ile başkanlık sistemi arasındaki farkları anlattı.
Yoğun bir katılımın olduğu konferansta yeni anayasanın ve yeni anayasa ile birlikte başkanlık sisteminin Yeni Türkiye’nin temel taşı olduğundan bahsetti. Yeni Türkiye’nin ayaklarındaki prangaların kırılabilmesi için başkanlık sisteminin şart olduğuna değindi. Geçen dönem kendisinin de milletvekili olduğundan ve mevcut sistem ile halka en küçük bir hizmeti bile götürmenin zorluklarından bahsetti. Konuşmacının en önemli tespitlerinden bir tanesi de : “Başkanlık Sistemi Tayyip Erdoğan’a özel bir sistem gibi anlatılıyor. Başkanlık sistemi, 14 yıllık Ak Parti İktidarı döneminde elde edilen kazanımları anayasal güvenceye almak  ve Recep Tayyip Erdoğan sonrası istikrar için şart ‘’ dedi.
Yeni anayasa ve başkanlık sisteminin enine boyuna tartışıldığı konferans, soru cevap kısmı ile son buldu. Öğrenciler konferansın çok verimli olduğunu ve kamuoyunda oluşturulmak  istenen algı  ile gerçeğin büyük farklılığını gördüklerini anlattılar. Konferans sonrası Yeni Dünya Vakfı Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin Bey’in, Gülay Samancı’ya günün anısına ithafen hediye takdimi ile son buldu.IMG-20160419-WA0005 IMG-20160419-WA0006 IMG-20160419-WA0007

Go to Top