“ÂKİF’İ TANIMAK KENDİMİZİ TANIMAKTIR” - Yeni Dünya Vakfı

“ÂKİF’İ TANIMAK KENDİMİZİ TANIMAKTIR”

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 29 Aralık 2018

Yeni Dünya Vakfı genel merkezinde düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nin 50’ncisi, vefatının 82. yıldönümü münasebetiyle İstiklâl şairimiz Mehmed Âkif Ersoy’a ayrıldı. Programda şairin hayatı, fikir dünyası, şiirleri ve idealleri anlatıldı.
Şair ve yazar Şakir Kurtulmuş’un yönettiği toplantının açılışında konuşan Mehmet Nuri Yardım, Mehmed Âkif’in hepimizin üzerinde hakkı olduğunu belirterek, “Şükürler olsun ki, son zamanlarda bu büyük sanatkârımızın kıymeti daha iyi anlaşılmaya başlandı. Değerlerimizin farkına varışımız sevindiricidir.” dedi. Şakir Kurtulmuş, konuşmacı olan Yusuf Tosun’un son zamanlarda mesaisini tamamen Âkif’e tahsis ettiğini belirterek, yazarın Çıra Yayınları’ndan çıkan eserlerine temas etti. Âkif hakkında ilk ciddi eserlerden birini Sezai Karakoç’un kaleme aldığın belirten Kurtulmuş, sözkonusu eserden bir bölüm okudu. Daha sonra konuşan yazar Yusuf Dursun, Mehmed Âkif hakkında kaleme alınan eserlere temas etti ve “Mehmed Âkif, aslında mizaç olarak içine kapanık, toplumdan uzak durmuş, fazla öne çıkmak istememiş bir sanatkârdır. Ancak buna rağmen toplumda en çok sevilen, okunan şairimizdir. Aslında onu tanımak kendimizi ve kendi değerlerimizi tanımaktır.” dedi.
“HALEN KENDİSİNİ VE YENİ ESERLERİNİ KEŞFEDİYORUZ”
Mehmed Âkif’in her geçen gün daha iyi anlaşıldığını iade eden Yusuf Tosun, konuşmasına şöyle devam etti:
“Araştırdıkça şairimizin yeni şiirleri, yeni mektupları ve yazıları ortaya çıkarılıyor. Meselâ bu yıl için ‘Allah’ isimli şiiri bulundu. Vefatından 82 yıl sonra. Elmalılı Hamdi Yazır’a yazdığı mektuplar yeni çıktı. Kendisi gençlik yıllarındaki şiirlerini beğenmiyor ve imha ediyor. Onun İzmirli İsmail Hakkı ile diyalogu enteresandır. Bu zatın teşvikleriyle Fransızcayı kendi kendine öğreniyor. Azimli bir insandır Âkif. Yılmadan, yorulmadan çalışır. Bu azim ve gayret ailesine de sirayet etmiştir. Torunu Selma Argon hanımefendi 74 yaşında olmasına rağmen her yere koşuyor, dedesini anlatıyor. Bu muazzam bir enerji. Âkif’in şair olmak gibi bir derdi yoktur. Onun meseleleri, idealleri vardır, bunları anlatmak için şiir yazar. Safahat baştan sona bu tür fikir ummanıdır. Akif’in sesi henüz bulunmamıştır. Ancak torunu Selma Hanım araştırmalarına devam ediyor. Almanya’da bulunduğu sırada Hintli Müslümanlara yaptığı hitabelerin bulunabilme ihtimali belirmiş.”
HİNTLİ MÜSLÜMANLARDAN MEYDANA GELEN ASYA TABURU
Mehmed Âkif’in çok samimi olduğu için kitleleri etkilediğini ifade eden Tosun, “Almanya’daki Hintli Müslümanları şuurlandırıp onlardan bir ‘Asya Taburu’ kuruyor. Onun gerek Milli Mücadele’de gerekse daha sonra pek çok hizmeti olmuştur. Vatan sevgisi, bayrak sevgisi muazzamdır. ” dedi. Âkif’in vefatından önce Mısır’da yaşadığı gurbet yıllarından ve o sıralarda yazmaya başladığı mealden de bahseden Yusuf Tosun, “Bu meal henüz kesin olarak bulunup yayımlanmamıştır. Ancak neşredilen kısmın ona ait olduğu tahmin edilmektedir. Bu mealdeki dilin mükemmelliği ona ait olduğunu gösteriyor.”
Mehmed Âkif’in vefatından sonra ailesinin büyük acılar ve yokluklar çektiğini hatırlatan Yusuf Tosun, verdiği örneklerle dinleyicilere hüzünlü dakikalar yaşattı. Bazı dinleyiciler de konu ile ilgili olarak duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.
MEHMED ÂKİF VEFA ÖDÜLÜ VE MÜZESİ ÇOK ÖNEMLİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şairin torunu Selma Hanıma verdiği “Mehmed Âkif Vefa Ödülü”nün çok manidar olduğunu hatırlatan Yusuf Tosun, Beyoğlu İstiklâl Caddesi’ndeki Mısır Apartmanı’nda şairin son günlerini geçirdiği dairenin müzeye çevrilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Bundan sonra dikkatler Âkif’e daha çok çekilecek ve büyük bir ihtimalle iyi araştırmalar, çalışmalar yürütülecektir.” diye konuştu.
Yusuf Tosun, konuşmasını tamamlamasından sonra dinleyicilerin sorularına cevap verdi. Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından imza faslına geçildi. Yusuf Tosun Mehmed Âkif hakkında kaleme aldığı Akif’i Anlamak, Akifçe Okumak Yazmak Yaşamak ve Bizim Âkif isimli eserlerini dinleyicilerine imzaladı.
IMG_1956
IMG_1960
IMG_1961
IMG_1963

Go to Top