22. VAKIF MECLİSİ ANTALYA’DA TAMAMLANDI - Yeni Dünya Vakfı

22. VAKIF MECLİSİ ANTALYA’DA TAMAMLANDI

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 11 Nisan 2018

Yeni Dünya Vakfı tarafından her yıl düzenlenen vakıf meclisi; istişare ve değerlendirme toplantısı, 8-11 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya’nın Serik ilçesinde gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, milletvekilleri ve yerel yöneticilerin de katıldığı programa vakfımızın şube ve temsilciliklerinin yöneticilerinin yanı sıra gençlik ve kadın kolları da yer aldılar.
Yeni Dünya Vakfı Antalya Temsilciliği’nin ev sahipliğinde ve genel merkezimizin koordinesi ile gerçekleştirilen 22. Vakıf Meclisi – İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, turizm bölgesi Belek’teki Granada Luxury Hotels’de gerçekleşti.
3 gün süren program boyunca Ankara şubemiz ve 18 ildeki temsilciliklerimizden yaklaşık 300 kişinin katılımı ile bir yıllık vakıf çalışma ve faaliyetlerine yönelik sunumlar ve yeni dönem değerlendirmesi yapıldı.
IMG_4739
Hafız Süleyman Aykut’un Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın birinci gününde açılış konuşmasını Serik Belediye Başkanı ve Yeni Dünya Vakfı Antalya Temsil Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık yaptı. Programa ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Çalık, “Ülkemizin dört bir köşesinden güzel ilçemiz Serik’e gelen herkese teşekkür ediyorum. Tabi siyasetçi olduğumuz için vakıf çalışmalarına daha çok zaman ayırmalıyız. Çünkü siyaset ve stk bir kuşun iki kanadı gibidir, birbirinden ayrılmaz. Vakıf çalışmaları; eğitsel, kültürel faaliyetlerdir. Allah rızası için yapılması gereken işlerdir. Bizim millet olarak geleneğimizde, vakıf medeniyeti vardır. Vakıf çalışmalarında birlikte olduğumuz arkadaşlarla sık görüşüyoruz. Güzel projeler planlıyoruz. Daha öncede sağ olsun arkadaşların gayretiyle de umre ziyareti gerçekleştirdik. Ayrıca her yıl 100’ün üzerinde öğrenciye burs veriyoruz. Bizim vakıf olarak hedefimiz, eğitim faaliyetlerinin arttırılarak devam ettirmektir. Bu konuda Yeni Dünya Vakfı önemli hizmetlerde bulunuyor. Biz de elimizden geldiği ölçüde bu hayırlı hizmetleri burada sürdürmeye çalışıyoruz. Hepinize bu cennet ilçeye geldiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Daha sonra kürsüye çıkan Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, üç gün yoğun programlarla sürecek vakıf meclisine katılan herkese teşekkür etti. Vakıf çalışmalarını değerli kılan en önemli unsurun insan olduğunu vurgulayan Başkan Göksu, “Yeni Dünya Vakfı’nın vizyoner, geleceğe açılma konusunda iddialı ve gayretli mensupları olarak gündeminizin birinci sırasına vakfımızı koyup, işinizden ve zamanınızdan feragat ederek bu programa katılmış olmanızdan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Yeni dünyanın hepimize ihtiyacı var. Bu anlamda üç başlıkta bir sunum yapacağım. Öncelikle ecdadımızdan günümüze kadar gelen vakıf çalışmalarının anlamı, daha sonra Yeni Dünya Vakfı’nı ve son olarak da bu toplantının amacını sizlere aktarmak istiyorum” dedi.
IMG_4754
Geçmişten günümüze vakıfların çalışma ve hareket alanlarını, topluma hizmetlerini anlatan Başkan Göksu, daha sonra Yeni Dünya Vakfı çalışmalarını, organizasyon şemasını, eğitsel ve kültürel faaliyetlerini sunum eşliğinde izah etti.
Düzenlenen bu vakıf meclisi toplantısında amacın; “Türkiye genelindeki şube ve temsilciliklerde görev yapan arkadaşların birbiriyle tanışmaları, kaynaşmaları, yaptıkları faaliyetlerden haberdar olmaları, ortak bir duygu ve sinerji oluşturarak ekip ruhunu pekiştirmek olarak izah edebiliriz” diyen Başkan Göksu, Yeni Dünya Vakfı’nın öncelikli çalışma alanının eğitim olduğunu vurgulayarak, “İnsanın, özellikle gençlerimizin kendine, ailesine, milletimize, ümmete ve insanlığa faydalı bireyler olabilmeleri için hizmet vermekteyiz. Ülkemizin genç kuşaklarına karşı hissettiğimiz bu sorumlulukla sosyal, kültürel ve eğitsel çalışmalarımızı da artırarak devam ettirmekteyiz” diye konuştu.
Başkan Göksu daha sonra tüm şube temsilcilikleri sırasıyla kürsüye davet ederek tek tek katılımcılara tanıttı.
PROTOKOL KONUŞMALARI
YDV Genel Başkanı Mahmut Göksu’nun sunumunun ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak YDV Kırıkkale Kurucu Başkanı, Kırıkkale Milletvekili Mehmet Demir kürsüye çıktı. Sivil toplum kuruluşlarının gençlerin gelişimlerinde ve dünya görüşlerinde olumlu etkilerinin olduğunun altını çizen Demir, “Ülkemizin %99’u Müslüman olmasına rağmen yanlış tavırlar, davranışlar, yaşantılar mevcut. Bizler gençliğimizde Milli Gençlik Vakfı bünyesinde yer alırken, “MGV gençleri yanlış davranış ve tutumlarda bulunmaz” yönünde bir pozitif bakış vardı. Umuyorum ki, Yeni Dünya Vakfı da, yanlış davranış ve yaşantılara karşı gençlerimizin önünde bir perde olacaktır. Ortaya konan çalışmalar, faaliyetler ve programlar ile bunu görüyor ve mutlu oluyoruz. Bu anlamda vakıf hizmetlerine katkısı, desteği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Demir’in ardından Giresun Milletvekili ve YDV Giresun Temsil Heyeti Kurucu Başkanı Av. Sabri Öztürk bir konuşma yaptı. Öztürk konuşmasında, “Hem sosyal, hem siyasal hem de mesleki hayatımızda önemli çalışmalarımız olsa da vakıf çalışmalarını da önceliklerimiz arasında tutma gayretindeyiz. Bunlar hayır işleridir, topluma hizmettir ve bu anlamda görev tevdi edildiği vakit her birimiz gayretle katkıda bulunmaya, yükü omuzlamaya çalışıyoruz. İnsanın mesleki veya siyasi kariyeri, çalışmaları bir yerde bitebilir. Lakin genel başkanımızın da ifade ettiği gibi vakıf çalışmaları hayat boyu devam etmektedir. Hepimiz faniyiz ve öldükten sonra bir okul, bir cami, bir kitap, bir beste, bir sanat eseri ve en önemlisi iyi yetişmiş bir insan bırakabildiysek ne mutlu bizlere… İşte vakfımız bu ülke, bu millet, bu ümmet için iyi insanlar yetiştirmeye çalışıyor. Allah, hepimize böyle hizmetleri yapmayı, devam etmeyi nasip etsin” ifadelerine yer verdi.
Programa katılan Gaziantep, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, “Ömür çok kısa ve bu anlamda öldükten sonra da amel defterimizi açık tutacak hayırlı hizmetlerde bulunmak çok önemli. Baktığımızda ecdadımız bunun en güzel örneği olarak, her alanda vakıflar kurmuş ve aradan asırlar geçmesine rağmen bu hizmetler devam ediyor ve hayırla yad ediliyorlar. Başkanımız Mahmut Göksu da, insanları hayra teşvik eden, bizleri bu çalışmaların içinde bulunmamız için motive eden, bu toplantılarda bir araya getiren bir gönül insanı. Rabbim hepimizi güzel hizmetlerde buluşturmaya devam etsin” diye konuştu.
Gümüşhane Belediye Başkanı ve YDV Mütevelli Heyet Üyesi Ercan Çimen de kürsüye gelerek katılımcıları selamladı. Vakıf çalışmalarının önemine değinen Çimen, “Hem dünya hayatımızı hem ahiretimizi huzura kavuşturmak için en hayırlı kapı, vakıflardır. Esas olan hizmettir ve hizmet ettikçe hem kıymete hem de izzete mazhar oluruz. Hepimiz hizmet erleriyiz. Şehirlerimize, ülkemize, geleceğimize hizmet etmenin en güzel yolu vakıf çalışmalarında yer almaktır” dedi.
Yeni Dünya Vakfı İstişare Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cüneyt Yüksel ise konuşmasında, vakıf çalışmalarına gönül veren herkesin sunumunu ve açıklamalarını mutlulukla takip ettiğini ifade etti. Yeni Dünya Vakfı ailesinin bir parçası olmaktan onur duyduğunu belirten Yüksel, “Gençlerimiz, yeni bir medeniyet inşa etme duygusu ve hevesiyle yola çıkıyorlar. Bana Yeni Dünya Vakfı neler yapıyor diye sorulduğunda; Günümüzde dünyanın içerisinde bulunduğu buhrandan etkilenmemek için maneviyat, birlik ve insan olmanın özelliklerini tekrar ön plana çıkarmak gerekiyor. İşte bu saydıklarımı yapıyor diye cevap veriyorum. Ben biliyorum ki, hepiniz insanlığa hizmet etme yarışı içerisindesiniz. Hepimizin kusurları oluyor ve ben de yeterince vakfımıza vakit ayıramıyorum. Sizlerin gayreti, başkanımızın yetişilemez enerjisi karşısında ben de daha çok vakıf hizmetleri içerisinde olacağımı vurgulamak istiyorum. Hepinizden Allah razı olsun” diye konuştu.
YDV Genel Merkez Kaynak Geliştirme ve Stratejik Planlama Komisyon Başkanlığına getirilen Prof. Dr. Abdullah Tümsek te kısa bir selamla konuşması yaparak, Yeni Dünya Vakfı ailesi içerisinde olmaktan mutlu olduğunu ifade etti. Milletimizin türlü zorluklara rağmen bugünlere kadar kararlı bir şekilde gelebildiğini söyleyen Tümsek, Yeni Dünya Vakfı’nın da bu kararlı duruşun bir parçası olduğunu belirtti.
AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Yeni Dünya Vakfı’nın güçlü bir yapı olduğunu ve hizmetlerini dikkatle takip ettiklerini belirtti. Ev sahibi olarak programa katılmaktan ve vakıf ailesi ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Aydın, bu program ile vakıf çalışmaları hakkında daha detaylı bilgiler öğrendiklerini ifade etti.
AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de, organizasyonun Antalya’da yapılmasından çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Mahmut Göksu hayırlı hizmetlere kendini vakfetmiş bir büyüğümüzdür ve bizler de kendisini ağabeyimiz olarak örnek alıyoruz. Ne mutlu ki bu gençlere heyecanı nakşedenlere, gençliğin ve milletin geleceği ile dertlenenlere… Necip Fazıl’ın dediği gibi aldığımız nefesi bile geri vereceğiz. Her şeyin emanetçisiyiz. Fakat yapılan bu vakıf hizmetleri bizlerin en büyük hazinesidir ve ölürken yanımızda götüreceğimiz en hayırlı işlerdendir” diye konuştu.
GÜRCAN: CUMHURBAŞKANIMIZA SELAMINIZI İLETECEĞİM
IMG_4992
Son olarak kürsüye Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı ve YDV Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Ayşen Gürcan çıktı. Yeni Dünya ailesinin bir parçası olmaktan ve yapılan çalışmaları gördükçe mutluluk duyduğunun altını çizen Gürcan, “Bünyesinde yer aldığım ilk vakıf, yeni dünya ailesi ve her zamanda öyle kalacak. Tüm yoğunluğuma rağmen beni tüm toplantılara davet eden, benden hiç vazgeçmeyen Genel Başkanımız Mahmut Göksu’ya teşekkür etmek istiyorum. Son zamanlarda yaşadığımız yoğunluk ve stres sonrası burada, samimi dostlar arasında kendimi iyi hissettim. Ali İmran 110. Ayette “Siz, insanlar için ortaya çıkarılan, iyiliği emreden, kötülükten alıkoyan ve Allah’a iman eden hayırlı bir ümmetsiniz” der yüce Allah. Her okuduğumda o hayırlı ümmetten olmayı diliyorum. Karşılık beklemeden, hayırlı olan işlerin gayretinde olan ve yeni dünya adına çalışan insanlarla bir aradayım, İnşallah bizler de o ümmetin içinde yer alırız. 1900’lerdeki sanayileşme ile birlikte başlayan ve insanlığı buhrana sürükleyen dönemin ardından yeni dünya yolunda; Değerleri ve insanlığı yaşatan, hak üzerine kim varsa İnşallah onların kazanacağı bir dünya olacaktır. Bu yolda çalışan herkese, hepinize teşekkür ediyorum. Tüm illerimizdeki vakıf dostlarımıza her daim yanlarında olduğumuzu ve her temsilciliğimizi en az bir kere ziyaret edeceğime söz veriyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu toplantıdan bahsederek, selamlarınızı ileteceğimi de bilmenizi istiyorum” dedi.
BİRİNCİ GÜN AKŞAM OTURUMU SUNUMLARLA DEVAM ETTİ
Birinci gün akşam oturumunda ise vakfımız Kültür Sanat Danışmanlarından Mehmet Önder, genel merkezimizde devam eden sinema faaliyetleri hakkında şube ve temsilciliklere bilgilendirmede bulundu. Ayrıca diksiyon derslerinin de başladığını ifade eden Önder, kültürel çalışmalarla ilgili planlanan diğer başlıkları da katılımcılara aktardı.
Daha sonra genel merkez çalışmaları hakkında Başkan Yardımcıları Mustafa Üçüncü ve Şenel Kızılca sırasıyla kendilerine bağlı komisyonların sunumlarını gerçekleştirdiler.
İlk olarak söz alan YDV Genel Başkan Yardımcısı Şenel Kızılca, Tanıtım ve Medya Komisyonu ile AR-GE ve Projeler Komisyonu çalışmalarına yönelik sunum yaptı.
Yeni Dünya Vakfı’nın son yıllarda ciddi bir ivme kazandığının altını çizen Kızılca, “Yurtlar, projeler, etkinlikler, gelir artırıcı çalışmalar, kamplar, çalıştaylar gibi birçok alanda önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Bazen çalışma ve faaliyetleri değerlendirmek için toplantı yapacak olduğumuzda boş oda bulamadığımız oluyor. O kadar çok faaliyet var ki, takvimi sıkıştırmak zorunda kalabiliyoruz. Genel merkez binamız gençlerle dolup taşıyor. Tabi bütün çalışmalarımızın öznesini öğrencilerimiz oluşturuyor. Biz de bu durumdan büyük memnuniyet duyuyor, daha fazla motive olup vaktimizi daha çok ayırma gereği hissediyoruz” diye konuştu.
YDV Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Üçüncü ise kendisine bağlı olan birçok birim arasında idari işlerle ilgili önemli adımlar atılacağının altını çizdi. Vakıf yazışmalarından, alınan kararlara ve hatta üye kayıtlarına kadar detaylı bir sistematiğin oluşturulacağını ifade ederek; Eğitim-Kültür-Sanat, Spor ve Sosyal İşler, Mezunlar, yurtlar ve Biz Bir Aileyiz Projesi çalışmalarına yönelik sunumunu yaptı. Üçüncü konuşmasında, “Yeni Dünya Vakfı Antalya’daki bu toplantıyla rüştünü ispat etmiştir. Artık bize düşen vakfımızı daha kurumsal bir yapıya kavuşturmaktır. Bu toplantıdan sonra Yeni Dünya Vakfı’nda yukarıda anlatmaya çalıştığım her türlü etkinlikler, projeler ve idari işler, daha farklı ve sağlıklı yürüyecektir.             Genel Merkez adına bu görüşlerimi ifade ederken şu ve temsilciliklerimizin de aynı gayret ve kurallar içinde çalışmalarını diliyorum. Biz büyük bir aileyiz, güçlü bir takımız, inşaAllah bundan sonra daha güzel işleri birlikte başaracağız.” dedi.
Uluslararası Öğrenciler Komisyonu adına sunumu Başkan Yardımcısı Bengisu İşcan yaptı. Genç yaşta güzel sunumuyla herkesin takdirini toplayan İşcan: “Hedefimiz, daha çok uluslararası öğrenciye ulaşarak, onları vakfımızla tanıştırmaktır. Çünkü yeni dünyanın inşasında uluslararası öğrencilerimize çok büyük görevler düştüğünün farkındayız. Yeni dünya kurmak gibi bir vizyonu olan bizler yarınlar için bugünden çalışıyoruz. Bana bu kadar geniş bir kitleye ve vakıf yöneticisine bu sunumu yapmama fırsat veren büyüklerime teşekkür ediyorum. Görevimin artık bundan sonra daha büyük olduğunun bilinciyle hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.
Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Yasemin Çoban, konuşmasında Yeni Dünya Vakfı’nın samimi ve kendini geliştirmeye açık bir yapıda olduğunu ifade etti. Çoban, Kadın kolları faaliyetlerine yönelik sunumunda, “Özellikle kız öğrencilere karşı hassasiyetimiz büyüktür. Çünkü onlar yeni dünyanın inşasında önemli görevler alacaklardır. Onlara yardımcı olmak, rehberlik etmek, geleceğe hazırlamak ve hayata tutunmaları için hepimizin büyük gayreti vardır. Vakıf olarak bu bilinçteyiz. Onlara hizmeti ibadet biliyor ve o aşkla yolumuza devam ediyoruz. Ben inanıyorum ki, yarın bu bayrağı taşıyacak nice yaseminler aramızdan çıkacaktır. Bu büyük toplantıyla vakfın gücünü ve gayretini bizzat gördüm ve gururlandım. Bu çalışmalarımıza katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.
Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı İlyas Yamak, Yeni Dünya Vakfı misyonu ve vizyonunun temelinde tamamen gençlerin yer aldığını belirten Yamak, bu anlamda yetişmiş, dinamik insan kaynağı oluşturmada vakfımızın ülkemizi besleyen bir damar olduğunu vurguladı. İlmi olan ilmini paylaşarak sadakasını verir, malı olan malını, vakti olan vaktini paylaşır. Yani vakfet, yaşat ve yaşat sözünden biz bunu anlıyoruz. Vakfımız toplumumuzun en büyük değerlerinden biri olan vakıf anlayışını en doğru ve etkin şekilde yaşatan kurumlardan biridir. Bizler de gençler olarak, vakfımız bünyesinde tanıştığımız kardeşlerimiz, büyüklerimiz ile hem kendimizi geliştiriyor, hem de bu şanlı geleneği devam ettiriyoruz. Bu anlamda vakfımıza ve biz gençlere destek ve katkısını esirgemeyen herkese şükranlarımızı sunuyoruz” açıklamasında bulundu. Salondan büyük alkış alan Yamak daha sonra genel merkez gençlik kolları olarak yaptıkları çalışmalar ve devam eden faaliyetler hakkında sunumunu yaptı.
İKİNCİ GÜN: BAŞBAKAN YARDIMCISI FİKRİ IŞIK PROGRAMA KATILDI
İkinci gün Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, YDV 22. Vakıf Meclisi’ne katıldı. Genel Başkan Mahmut Göksu ve vakıf yöneticileri tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Işık, basın mensuplarına yaptığı açıklamanın ardından salona geçti. Genel Başkan Mahmut Göksu kürsüye çıkarak Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve diğer konuklara hoş geldiniz dedi ve kısaca vakıf çalışmaları ve düzenlenen programı anlattı.
VALİ KARALOĞLU: “YENİ BİR DÜNYA KURMAK BİZİM HER ZAMAN KIZIL ELMAMIZ OLMUŞTUR”
Daha sonra Antalya Valisi Münir Karaloğlu, konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Vakıf çalışmalarına çok kıymet verdiklerini ifade eden Vali Karaloğlu, içerisinde bulunduğumuz dünyadan şikayeti olan herkesin yeni bir dünya kurma hedefi olduğuna dikkat çekti. Yeni Dünya Vakfı’nın ismi kadar yaptığı çalışmalarla da dikkatleri çektiğine vurgu yapan Vali Karaloğlu, “Zulmün olmadığı, adaletsizliğin olmadığı, güçlünün değil hakkın üstün tutulduğu yeni bir dünya kurmak bizim her zaman kızıl elmamız olmuştur. Yeni Dünya Vakfı da bu gayelerle yola çıktığını biliyoruz. Özellikle gençlere yönelik güzel çalışmaları var” dedi.
Türkiye’de Yeni Dünya Vakfı gibi birçok sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, vakıflar kadar imkânların da çok olduğunu lakin çalışmaların yeterli olmadığına dikkat çekti. Günümüzdeki vakıf ve derneklere sağlanan imkanlarla daha güzel projelerin yapılabileceğini vurgulayan Vali Karaloğlu, sivil toplum kuruluşlarının bunu başarabileceğine inandığını belirtti.
BAKAN IŞIK: “EĞER KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP BİR NESİL YETİŞTİRMEZSEK DÜNYANIN SONU FELAKET OLACAKTIR”
IMG_5391
Daha sonra Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, kürsüye gelerek katılımcıları selamladı. Gençliğe ve vakıf kültürüne yönelik değerli çalışmalarda bulunan Yeni Dünya Vakfı’nın programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Işık, milletimizin sahiplendiği en önemli hizmetlerden biri olan vakıflara destek veren herkese teşekkür etti. Konuşmasında insanlığın dayanışma içerisinde bulunması gerektiğine dikkat çeken Fikri Işık, paylaşma ve dayanışma içinde olmanın kurumsallaşmış halinin vakıf olduğunu ifade etti. İslam kültürünün bir anlamda vakıf kültürü olduğunu belirten Işık, vakıf müessesesinin çıkarılması halinde İslam medeniyetinde büyük bir boşluk doğacağını dile getirdi.
Osmanlı medeniyetinin de en belirgin kurumlarından birinin vakıf olduğuna işaret eden Işık, Osmanlı’da imamların devletten değil vakıflardan maaş aldıklarını söyledi. Işık, şu anda Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 5 bin 123 yeni vakıf bulunduğunu, bu vakıflardan 3 bin 737’sinin eğitim alanında faaliyet verdiğini aktardı. Kamu yararına çalışma statüsünde bulunan Yeni Dünya Vakfı’nın en temel önceliğinin eğitim olduğunu belirten Işık, “Özellikle eğitim alanı, geleceğimiz açısından en çok dikkat etmemiz, ihmali durumunda da en ağır bedeli ödeyeceğimiz bir alan. Şu anda yeni bir çağdayız, yeni bir çağı yaşıyoruz. Daha çok farkında değiliz ama bu çağ her şeyi baştan sona değiştiriyor” dedi.
Bilimi ve teknoloji takip etmenin çok önemli olduğunu, fakat insanı insan yapan değerlere de çok sıkı sarılmak gerektiğini belirten Işık, “Eğer kendi değerlerimize sahip bir nesil yetiştirmezsek dünyanın sonu felaket. Bu nedenle Türkiye’de hassasiyet taşıyan konulardan biri değerler eğitimi” diye konuştu.
Değerler eğitimi ve beşeri eğitimin birlikte verilmesi gerektiğinin de önemine vurgu yapan Işık, “Şu anda güncel tartışma faiz tartışması. İslam iktisadı, şu anda İslam’ı çok iyi bilenler iktisat bilimine çok vakıf değil. İktisat ilmini çok iyi bilenler de maalesef İslam’ın temel ilimlere vakıf değil. Biz de bunun İslam toplumu olarak, ciddi sıkıntılarını yaşıyoruz. İşte bu iki taraflı ancak çözülür” şeklinde konuştu.
Başbakan Yardımcısı Işık, konuşmasının ardından salondaki tüm şube ve temsil heyetleri ile tek tek hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra vakıf yöneticileri ile çay sohbetine katılan Işık, otelden ayrıldı.
Sayın Başbakan Yardımcısının katıldığı programın bu bölümünde AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Granada Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Osman Üçdan ve merkezi Moskova’da bulunan Uluslararası İslami Ticaret Birliği Başkanı Marat Kabayev de selamlama konuşmasında bulundular. Kabayev, Üçdan ve Başkan Göksu Başbakan Yardımcısına plaket takdim ettiler. Ayrıca Kabayev ve Üçdan,  Başkan Göksu’ya hediye takdim ettiler.
IMG_5402
IMG_5416ŞUBE VE TEMSİLCİLİKLERİN SUNUMU
İkinci günün ikinci oturumu şube ve temsilciliklerin sunumları ile devam etti. İlk olarak kürsüye çıkan YDV Ankara Şube Başkanı Ali Toköz, şube çalışma ve faaliyetlerini anlatan detaylı bir sunum yaptı. Yaşı itibariyle ülkemizin karışık dönemlerine şahitlik ettiğini belirten Toköz, “Sağ-sol çatışmalarının olduğu o dönemler geride kaldı ve biz üniversiteyi bitiremesek te Allah, üniversiteli öğrencilere hizmet etmeyi bizlere nasip etti. Bu hayırlı işlerin içerisinde bulunmama, beni Yeni Dünya Vakfı ile tanıştıran Fahrettin Çiçek abimizden Allah razı olsun. Genel Başkanımız bu görevi bize verdiğinde ise hızlıca çalışmalara başladık. Keçiören Belediye Başkanımızın da desteği ile şube binamızı faaliyete geçirdik. O günden bugüne çok sayıda proje, kurs, etkinlik, seminer, ziyaret gerçekleştirdik. Hayırda yarışır olduk. Allah birliğimizi, bu heyecanımızı azaltmasın” dedi. Ankara Şube Başkanı Toköz’ün sunumu bir saati aşkın sürdü. Ankara’daki vakfın çalışmaları herkesin takdirini topladı.
BAŞKAN TOKÖZ: “ANKARA’DA GÜÇLÜ BİR EKİBİZ”
Toköz: “Ankara’da yaklaşık 100 kişiden oluşan güçlü bir ekibimiz var. Her türlü sosyal statüye haiz, birikimli, donanımlı, gayretli arkadaşlarımızla gece-gündüz demeden koşturuyoruz. Ben buradan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Recep Yıldırım abimin ismini özellikle zikretmek isterim. Sağ olsun bize abilik yapıyor. Genel Başkanımızı her zaman yanımızda görmek bize güç veriyor. Huzurlarınızda bir teşekkür de Keçiören Belediye Başkanına yapmak istiyorum. Bütün çalışmalarımızda hep yanımızda oldu. Önümüzü açtı. Cesaret verdi. Allah razı olsun. Özellikle yurtlarımızın bulunduğu ilçelerimizdeki belediye başkanlarımıza ve yurt yönetim kurulu üyelerine de teşekkür ediyorum.” dedi.
Ankara Şube Uluslararası Öğrenciler Komisyonu Başkanı Hafijur Rahman, kürsüye davet edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı anlatan Bengalce yazdığı “Değişimin Ustası Recep Tayyip ERDOĞAN” kitabı tanıtıldı. Duygu ve düşüncelerini “Beni Dünya Lideriyle tanıştıran Yeni Dünya Vakfı’na teşekkür ediyorum. Belki de hayatımın en önemli ve güzel dönemini bana yaşattı. Vakıf benim sadece Başkanlarımın olduğu yer değil aynı zamanda yuvamdır. Mahmut Başkanım, benim başkanımdır. Ali Başkanım da benim babamdır. Herkese yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.
Ankara Şube Gençlik Kolları Başkanı Zeyd Korkmaz, vakıf meclisinin tecrübe paylaşımı ve kaynaşma adına önemli bir buluşma olduğunu söyledi. “Bu toplantıyla gençler olarak biz daha iyi tanıştık ve kaynaştık. Bundan böyle biz enerjimizi katarak vakfı yöneticilerimizin de tecrübesini alarak daha büyük hedeflere yürüyeceğiz. Benden önce gençlik kollarında görev yapan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnşaallah Ankara’ya varır varmaz onlarla iletişime geçerek onlarında tecrübesinden istifade ederek kervanı büyütmek istiyoruz. Durmak yok yola devam. Allah yar ve yardımcımız olsun.” dedi.
Ayrıca temsilciliklerden programa katılan diğer gençlik kolları başkanları da kürsüye gelerek kısa birer selamlama konuşması yaptılar.
İkinci gün kapanışı akşam yemeğinin ardından şiir ve müzik dinletisi ile yapıldı. Otele gelen müzisyenler Türk sanat musikisinin seçkin eserlerini seslendirirken, Mehmet Önder de şiir okudu. Sanat grubunun seslendirdiği ilahiler ve musiki nameler herkesin beğenisini topladı. Daha sonra ses sanatçısı Tuncay Okutan birbirinden güzel halk / kahramanlık türküleriyle coşkulu bir hava oluşturdu. Zaman zaman vakıf yöneticilerinin de iştirak ettiği şiir ve müzik gecesi güzel anların yaşanmasına vesile oldu.
IMG_5789IMG_5945
Sunumlardan sonra Ankara Şube İstişare Kurulu Üyesi ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak selamlama konuşmasında bulundu. Ak, “Çok güzel sunumlar yapıldı ve Yeni Dünya Vakfı’nın geldiği nokta itibariyle gurur verici bir tablo ile karşı karşıyayız. Kendi ilmini, parasını, fikrini, vaktini vakfetmiş insanlar bir aradalar. Bu ortamda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum ve Keçiören Belediyesi olarak da her daim desteğimizi devam ettirdiğimizi bilmenizi istiyorum” diye konuştu.
ÜÇÜNCÜ GÜN: DEĞERLENDİRME VE KAPANIŞ
Yeni Dünya Vakfı 22. Vakıf Meclisi İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, üçüncü gün yapılan kapanış programı ile son buldu. Genel Başkan Mahmut Göksu, 3 gün süren vakıf meclisine katılan herkese teşekkür etti. Tüm temsilcilikler ve şube bazında önemli istişarelerin, tecrübe paylaşımlarının yapılması, dostlukların pekişmesi açısından bu tür programların önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Göksu, ülkemizin dört bir yanından gelen bütün vakıf yöneticilerine çalışmalar ve işleyiş hakkında belirli hatırlatmalar yaparak konuşmasını tamamladı.
KATILIMCILAR TEK TEK DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU
Daha sonra söz alan YDV Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çokyaşar da, “Vakfımız İslami hassasiyetleri de göz önünde bulundurarak gençliğe ve ülkemize faydalı çalışmalara sürdürmektedir. Sosyal mekanizmaların önemini bildiğimiz gibi gençlerimizin de bu farkındalıkla yetişmeleri için gayret ediyoruz. Şuurlu bir insan, bulunduğu bölgede İslam’ın ışığını yakabilir, bilinçli çalışmalara öncülük edebilir. Yeni Dünya Vakfı yüklendiği sorumluluğun bilincinde ve farkındadır. Hepimize büyük görevler düşüyor. İş hayatında yoğunluklarımız var. Ancak bu çalışmaları ihmal etme lüksümüz de yoktur. Bu çalışmalar el istiyor, emek istiyor, her şeyden daha önemlisi gönül istiyor. İnşaallah vakfımız marifetiyle ahirette bizi kurtaracak hayırlı, bereketli çalışmaları birlikte yaparız. Bizleri bu hayırlı kervanda buluşturan Allah’a hamdolsun.” şeklinde açıklamada bulundu.
Programa katılan YDV Genel Merkez İstişare Kurulu Üyesi, İstanbul Defterdarı Fahrettin Özdemirci de, Yeni Dünya Vakfı’nın çalışmaları ile ülkemize ve gençliğe değer kattığını belirterek, “Genel Başkanımız Mahmut Göksu ve genel merkez yöneticilerimiz ile vakıf ve yurt çalışmaları üzerine sık sık istişarede bulunuyoruz. Çok önemli hizmetler ortaya kondu ve bu programda da görüyorum ki, ülkemizin her bir köşesinde Yeni Dünya Vakfı hayırda yarışır konuma geldi. Hepinizi tebrik ediyorum” diye konuştu.
Daha sonra kendisiyle toplantıya katılan İş Adamı Hamdi Sarıca, İş Adamı Fatih Nükte ve İş Adamı Durmuş Ali Ülkü ‘yü kürsüye davet ederek vakıf yöneticileriyle tanıştırdı.
YDV Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çelik, Fatih Çetin, Mustafa Akçay ile Denetim Kurulundan Ali Hamdi Uzal, Genel Merkez Spor ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ahmet Köksal Tekçam, Öğrenci Evleri ve Yurtlar Komisyonu Başkanı Hamit Öncü, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeleri M. Sami Mallı, Abdullah Güven, İlyas Aydoğan, Hacı Çağatay, Mustafa Yavuz, Öğrenci Evleri ve Yurtlar Komisyonu Başkanı Mehmet Tellioğlu, Ar-Ge ve Projeler Komisyonu Başkanı A. Taha Yıldırım, Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyon Başkanı Hüseyin Kazan, Mamak Yurdu YK Başkanı Osman Özdemir, Genel Koordinatör Özbay Yağmurkaya, Ankara Evler ve Yurtlar Komisyon Başkanı Ejder Kındıra, Ankara Şube Koordinatör Yardımcısı Mücahit Kara’da program hakkında değerlendirme konuşması yaptılar. Vakıf yöneticileri yaptıkları değerlendirme konuşmasında, 22. Vakıf Meclisi Değerlendirme ve İstişare Toplantısının verimli ve geniş katılımlı olduğunu ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür ettiler.
ANKARA ŞUBE DENETİM KURULU BAŞKANI YILDIRIM: “NE MUTLU Kİ İNSANLIĞA HİZMET YOLUNDA NEFES TÜKETİYORUZ”
Ankara Şube Denetim Kurulu Başkanı Recep Yıldırım da yaptığı değerlendirme konuşmasında: “Arkadaşlar 3 gündür toplantıyı takip ediyorum. Çok büyük keyif aldım. Hepinize de yüksek puanlar veriyorum. Artık Yeni Dünya Vakfı kabuğunu kırmış, markalaşma yolunda hızlı adımlarla ilerlemektedir. Bizi bu vakfı çalışmalarıyla bütünleştiren Cenab-ı Hakk’a hamd ediyorum. Ne mutlu ki insanlığa hizmet yolunda nefes tüketiyoruz. Biz Ankara’da Ali Başkan’la ve diğer arkadaşlarımızla büyük gayret gösterirken merkez ve temsilciliklerden gelen arkadaşlarımızla da tanışma fırsatı bulduk. Hepimiz Hakk’ın rızasına erişmek için buradayız. Bu işlerde kızmak ve küsmek olmaz. Bu işlerde hesapta olmaz. Hasbilik olur. Tam emekliliğin tadını çıkartalım, dinlenmeye zaman ayıralım derken Mahmut Başkan bizi vakıf çalışmalarına davet etti. Allah ondan da razı olsun. Ben bu vakıf sayesinde tebessüm etmeyi, “Biz Bir Aileyiz” projemizle de kendi çocuklarımla daha yakından ilgilenmeyi öğrendim. İnanıyorum ki bu vakıfla daha çok hizmete vesile olacağız. İnşaAllah bundan sonraki toplantılarımız daha coşkulu ve daha güzel olacaktır. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.” diyerek sözlerini tamamladı.
ONURSAL BAŞKAN DEMİR: “GÖĞSÜM KABARDI, GÖZLERİM NEMLENDİ”
YDV Onursal Başkanı Halil İbrahim Demir de program hakkında son değerlendirmeyi yaptı. “Kurulduğu günden bugüne tamamen şeffaf ve amacına yönelik çalışmalar yürüten Yeni Dünya Vakfı’nın bugünlere gelmesinde katkısı olanlara teşekkür eden Demir, özellikle yurtların hizmete açılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Üç gündür devam eden bu toplantıda göğsüm kabardı, gözlerim nemlendi. Bir kez daha vakfımızla gurur duydum. 22 yıl önce yola çıktığımızda sağımızda ve solumuzda 3-5 kişi varken bugün yüzlerce arkadaşlarla salonlara sığmayan toplantılar yapıyoruz. Rabbim bu vakıf çalışmalarımızı daha güzel, kalıcı hizmetlerle taçlandırsın, ahiret azığı yapsın. Yürekten size teşekkür ediyorum, kutluyorum, kucaklıyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” dedi.
Genel Başkan Mahmut Göksu, vakıf meclisinin düzenlenmesinde yoğun gayretleri bulunan Antalya Temsilciliği ve diğer temsilcilikleri, kadın ve gençlik kollarını, genel merkez ve Ankara çalışanlarını sahneye davet ederek teşekkür etti. Fotoğraf çektirdi.
Topluca çekilen aile fotoğrafıyla 22. Vakıf Meclisi toplantısı son buldu.
IMG_4739
IMG_4703 IMG_4709 IMG_4724 IMG_4754 IMG_4836 IMG_4841 IMG_4845 IMG_4849 IMG_4858 IMG_4860 IMG_4862 IMG_4871 IMG_4877 IMG_4881 IMG_4891 IMG_4897 IMG_4902 IMG_4906 IMG_4924 IMG_4930 IMG_4941 IMG_4947 IMG_4951 IMG_4957 IMG_4963 IMG_4968 IMG_4973 IMG_4978 IMG_4992 IMG_5006 IMG_5007 IMG_5014 IMG_5018 IMG_5023 IMG_5026 IMG_5063 IMG_5091 IMG_5106 IMG_5122 IMG_5142 IMG_5217 IMG_5354 IMG_5363 IMG_5365 IMG_5368 IMG_5379 IMG_5391 IMG_5402 IMG_5414 IMG_5416 IMG_5435 IMG_5445 IMG_5450 IMG_5462 IMG_5468 IMG_5470 IMG_5474 IMG_5482 IMG_5489 IMG_5510 IMG_5525 IMG_5539 IMG_5549 IMG_5566 IMG_5577 IMG_5608 IMG_5611 IMG_5629 IMG_5640 IMG_5647 IMG_5653 IMG_5658 IMG_5665 IMG_5669 IMG_5680 IMG_5684 IMG_5693 IMG_5698 IMG_5705 IMG_5706 IMG_5715 IMG_5719 IMG_5725 IMG_5727 IMG_5731 IMG_5735 IMG_5740 IMG_5745 IMG_5753 IMG_5756 IMG_5760 IMG_5771 IMG_5772 IMG_5789 IMG_5920 IMG_5945 IMG_5983 IMG_5990 IMG_5998 IMG_6001 IMG_6013 IMG_6033 IMG_6048 IMG_6053 IMG_6056 IMG_6062 IMG_6069 IMG_6071 IMG_6075 IMG_6076 IMG_6082 IMG_6099 IMG_6108 IMG_6117 IMG_6222 IMG_6225 IMG_6228 IMG_6233 IMG_6240 IMG_6267
IMG_4739

Go to Top