konferans
Yeni Dünya Vakfı’nın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı süresince başta üniversite öğrencileri olmak üzere, gençlere ve ilgililere yönelik mütemadiyen aylık olarak planlanan “Yeni Dünya Buluşmaları” konferanslarının ilki, 28 Kasım Cumartesi günü, saat 10’da başlayacak.
“Yeni bir dünya için yeni şeyler söylemek lâzım” sloganıyla gerçekleştirilecek olan “Yeni Dünya Buluşmaları”, eğitim-öğretim yılı boyunca devam edecek konferanslar silsilesi olarak planlanıyor. Konferansların ilkinde Siyasî Analist Mustafa Şen ile öğrencileri buluşturalacak. MTTB Konferans Salonu’nda gerçekleşecek ve soru-cevap bölümüyle katılımcıların da dâhil olacağı konferanslar çeşitli sürprizlerle tamamlanacak.
Yeni Dünya Vakfı’nın öğrencilerine yönelik 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında başlattığı ve bu yıl da devam edeceği “Biz Bir Aileyiz” projesi kısa bir sunumla tanıtılarak yeni dönemin startı alınmış olacak.
MUSTAFA ŞEN KİMDİR?
Siyasî Analist Mustafa Şen, Boğaziçi Üniversitesi’nde Felsefe ve Tarih lisansının ardından, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Hâlihazırda Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktorasına devam eden Şen, genel müdürü olduğu GENAR Araştırma ve Danışmanlık Merkezi’nde siyasal, sosyal ve pazar araştırmaları alanlarında bilimsel araştırma projeleri yönetiyor. Özellikle şehirler ve yerel yönetim projeleri üzerine çalışıyor.
Yerel Üzerine Aykırı Yazılar başlıklı bir kitaptan başka, yazar ve araştırmacı arkadaşlarıyla birlikte şu kitapları kaleme aldı: İstanbul’da Şiddet ve Şiddetin Sosyolojik Arkaplanı, Türkiye’de Konya İmajı, Kent ve Su, Suyla Gelen Kültür, 13 Dünya Metropolünde Su Yönetimi Benchmarking Çalışması. Ayrıca Paris’in Kentsel Dönüşümü, Müslüman İsa, İstanbul Gecekondu Kültür İnsan, Adım Adım İstanbul (2 cilt), Kentli Yaşam Kılavuzu, Nasıl Bir Şehirde Yaşıyoruz, İstanbul’un İlkleri ve Enleri, İstanbul Kültür Atlası, İstanbul’un Semtleri Kitapçıkları (120 Semt), İstanbul: Tarihin Işıltısı, İstanbul: Su Gibi, İstanbul Mevlevihaneleri, Okulda Şenlik Var, Cumhuriyet, Kürt’üm Ben de Doğruyum, Diren Sosyoloji isimli kitapları yayına hazırladı. İstanbul üzerine 20 kadar kısa belgeselden başka, İstanbul’un Şehirleri adında 14 ülkede çekilen 18 bölümlük bir belgeselin de yapımcısı olan Şen’in çeşitli gazete ve dergilerde bilimsel, felsefî ve edebî yazıları ile şiirleri yayınlandı. Ulusal ve uluslararası konferans ve sempozyumlarda birçok bilimsel tebliğ sundu.