Nepalli Öğrenciler Ülkelerini Tanıttı - Yeni Dünya Vakfı

Nepalli Öğrenciler Ülkelerini Tanıttı

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 3 Ocak 2020

Uluslararası öğrencilerimizin sunumuyla gerçekleşen ülke tanıtımlarının ikincisi 14 Aralık Cumartesi günü Genel Merkezimizde gerçekleştirildi.

Nepali öğrencimiz Faris Owaim’ın sunduğu ülke tanıtımı, “Neden Nepal?” sorusuyla başlatıldı. Öncelikle dinleyicilerin Nepal hakkında bilgi ve fikirlerinin dile getirilmesini isteyen sunucu, Uzak Doğu Asya’nın iki devi Hindistan ve Çin arasındaki Nepal’in coğrafyasını anlattı. Dünya’nın en yüksek 10 tepesinden 8’inin Nepal’de bulunduğundan, hiçbir ülkenin sömürgesi olmadığı halde bir bağımsızlık gününün olmamasından, Nepal’de 80’den fazla etnik grup bulunup 123’ten fazla dil ve lehçe konuşulduğundan ve dünyada bayrağı dörtgen olmayan tek ülkenin Nepal olduğundan bahsedildi. Daha sonra öğrencilere iki soru sorup bilene hediyesi olduğunu söyleyen sunucu Faris Owaim; Nepal’de UNESCO tarafından Dünya miras listesinde yer alan kültürel, tarihi ve doğal alanlardan bazılarını anlattı.

Programda Nepalli müslümanlara, başlıca sorunlarına ve olabilecek çözümlerine değinildi. Türkiye-Nepal diplomatik ilişkisi hakkında da konuşulan program; Nepal’in dağları, nesli tükenmekte olan birden fazla hayvanların bulunduğu milli parkları, doğal sporlar, festival, insanlar ve nefes kesen manzaraları içeren bir video gösterisiyle sona erdi.

IMG_8291 IMG_8286 WhatsApp Image 2019-12-14 at 23.31.54

Go to Top