Yeni Dünya Vakfı Genel Merkez Gençlik Kolları tarafından düzenlenen söyleşide, AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi İffet Polat “Bir İnsan Hakları İhlali: 28 Şubat” başlığı altında 28 Şubat sürecini ve Osmanlı’dan 15 Temmuz’a kadar gerçekleşen darbelerin zihni arka planı ve toplumsal yansımalarını anlattı.

Söyleşinin başlangıcında Yeni Dünya Vakfı Gençlik Kolları Başkanı İlyas Yamak, gençler olarak üst jenerasyonun bizatihi yaşadığı bir eski dünya eski Türkiye tablosu olan 28 Şubat’ı yaşamamak için tüm olanları hep hatırlamak ve gerekli dersleri çıkarmak gerektiğini ifade edip katılımlarından ötürü İffet Polat a teşekkür etti.

AK Parti İstanbul Milletvekili İffet Polat ise Yeni Dünya Vakfı’nın davetine teşekkür ederek, insan hakları adına utanç verici bir dönem olan 28 Şubat’ı iyi anlamak gerektiğini söyledi. Osmanlı’da başlayan ve Cumhuriyet ile birlikte sürdürülen darbe geleneğini tarihsel kesitlerle ifade eden Polat, “Cumhuriyet döneminde yapılan darbelerin ana hedefi milletimiz ve onun değerleri, iradesiydi. Darbeci zihniyet milletimizi genelde milliyetçilik ve din-laiklik üzerinden vurmaya çalıştı” açıklamasında bulundu.

Darbelerin her zaman düşmanlar tarafından ya fikren ya fiilen desteklendiğini vurgulayan Polat, tarihimizde malesef darbenin bir gelenek haline getirildiğini ve bu geleneği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve aziz milletimizin sağlam ve dik duruşu ile 15 Temmuz ‘da bozulduğunu ifade etti. 28 Şubat’ta yaşanan birçok mağduriyeti de dile getiren Polat, darbecilerin tam anlamıyla yargılanmasının önemine işaret ederek ancak böylelikle kimsenin yeni darbelere cesaret edemeyeceğinin altını çizdi.

Gençlerden gelen soruları da büyük bir açıklıkla cevaplayan Polat, gençlerin 28 Şubat sürecine gösterdiği ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Program sonunda Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, İffet Polat’a teşekkür ederek plaket takdim etti.

D0llkZhWsAM63lg

D0llkZgW0AY5Sqi

D0llkZhXgAAjmBN

D0llkZhWsAAg3yf

Bir Yanıt bırak


Translate »