BARIŞ MANÇO KÖKLERİNE BAĞLI BİR SANATÇIYDI - Yeni Dünya Vakfı

BARIŞ MANÇO KÖKLERİNE BAĞLI BİR SANATÇIYDI

Kategori: Haberler
Yayın Tarihi: 11 Şubat 2019

“Türkiye’nin Ozanı” Barış Manço, Yeni Dünya Vakfı genel merkezinde düzenlenen bir toplantı ile yâd edildi. Manço’nun aramızdan ayrılışının 20. yılı münasebetiyle gerçekleştirilen anma programında 10 yıldır konuyla ilgili akademik anlamda çalışmalar yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Semih Çelik, Manço’yu sanatçı kişiliği, toplumdaki misyonu ve kültür adamı boyutlarıyla anlatırken, sanatçı Taner Güner ise Manço’nun sevilen şarkılarını seslendirdi.
Toplantının açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, Barış Manço’nun milletimiz tarafından çok sevildiğini ve hiç unutulmadığını belirterek, “Barış Manço değerlerimize sahip çıktığı için, köklerine sahip çıktığı için unutulmadı. O, Türkiye’yi dünyada tanıtmış bir gönül elçisiydi. Hiç bir zaman da insanlarının inançlarından uzaklaşmadı. Onun, öz kültürüne sahip çıkan tavrı, bütün genç sanatçılara örnek teşkil edecek bir davranış biçimidir. Kalıcı olmak isteyen sanatçılar, Barış Manço’nun yolundan ve izinden gitmeli.” dedi.
 
BARIŞ MANÇO ÖNCÜ BİR KİŞİLİKTİ
Daha sonra Barış Manço hakkında önemli yazılara, araştırmalara ve eserlere imza atan Semih Çelik konuştu. Manço’nun, ölümün son olmadığını gösteren bir sanatçı olduğunu belirten Çelik, onun her yıl artan bir sevgiyle anıldığına dikkat çekti. Türkiye’de ‘Barış’ ismini kullanan ilk erkeğin Barış Manço olduğuna ve Manço’nun ismiyle müsemma bir şekilde hayatı boyunca sanatıyla, kültürüyle, tarihiyle, edebiyatıyla ve milletiyle barışık yaşadığına değinen Çelik, onun gibi öncü ve örnek sanatçılara hasret olduğumuzu söyledi.
 
YERLİ VE MİLLÎ OLDUĞU İÇİN ÇOK SEVİLDİ
Semih Çelik, Manço’nun bu kadar çok sevilmesini yerli ve millî olmasına bağladığını, “Gönül almak için önce gönül vermek lazım” yaklaşımından hareketle bu millete samimiyetle gönül verdiğini söyledi. Manço’nun “Müsaadenizle Çocuklar” ve “Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi” isimli şarkılarını ele alan Çelik, bu şarkılardaki metinler arası ögelerden bahsedip Manço’nun ilhamını Anadolu’dan, âşık kültüründen, Türk edebiyatından ve mukaddes kitabımızdan aldığını belirtti. Manço’nun hayatını ve eserlerini fotoğraflar eşliğinde anlatan Semih Çelik’in sunumu, dinleyiciler tarafından büyük bir beğeni topladı. Semih Çelik’in konuşmasının ardından genç ve yetenekli sanatçı Taner Güner, Barış’ın sevilen şarkılarını gitarıyla çalıp söyledi. Bazı dinleyicilerin, Manço’nun şarkılarına eşlik ettiği görüldü. Geçmişe giden ve prorgamı dikkatle takip eden dinleyiciler, âdeta Barış Manço’lu Yıllar”a yolculuk yaparken duygu ve düşüncelerini de kısa konuşmalarla ifade ettiler. Bazı dinleyiciler konuşmacılara sorular yöneltti. Verilen cevaplar ve çekilen hatıra fotoğraflarının ardından program sona erdi.
Programa YDV Genel Başkanı Mahmut Göksu ile Barış Manço’nun Belçika ve Almanya’dan gelen sevenleri de katıldılar.
 
TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA TANITTI
Türkiye’yi dünyaya tanıtan bir müzisyen olan olan Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbulda doğdu. 1 Şubat 1999 tarihinde vefat etti. Sahnelerle ilk kez 1958 yılında Galatasaray Lisesi´nde öğrenciyken tanıştı. Galatasaray Lisesi´ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini tamamlamak için Belçika’daki ‘Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ne gitti. Grubu ‘Kurtalan Ekspres’ ile beraber Türkiye’de ve yurtdışında birçok ülkede konserler verdi. Yaptığı 200’den fazla beste sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı. Ayrıca bu besteler Arapça, Japonca, Farsça, İngilizce ve Fransızca gibi birçok dile çevrilerek farklı sanatçılar tarafından yorumlandı. Manço´nun şarkıcı ve besteci kişiliği, sunucu ve program yapımcısı kişiliğiyle de birleşerek ortaya herkesin çok sevdiği bir sanatçı çıktı. Ekranların en sevilen eğlence ve kültür programlarından biri olan ‘7´den 77´ye’, ilk olarak 1988 yılında TRT1’de yayınlanmaya başladı. ‘Türkiye’nin Seyyahı’ lakabını da kazanan sanatçının, ‘Barış Manço Live In Japan’ (1996) adlı albümü, Japonya’da ve dünyada büyük ilgi çekti. Bu, Barış Manço´nun hayata veda etmeden önce yayınladığı son albümdü.
 
ALBÜMLERİ: Dünden Bugüne (1971), Barış Manço 2023 (1975), Ben Bilirim (Sakla Samanı Gelir Zamanı) (1976), Barış Mancho (1976), Sarı Çizmeli Mehmet Ağa (Yeni Bir Gün) (1979), 20. Sanat Yılı Disco Manço (1980),
Sözüm Meclisten Dışarı (1981), Estağfurullah Ne Haddimize (1983), 24 Ayar Manço (1985), Değmesin Yağlı Boya (1986), Sahibinden İhtiyaç (1988), Darısı Başınıza (1989), Mega Manço (1992), Müsadenizle Çocuklar (1995), Live In Japan (1996), Mançoloji (1999), Barış Manço 2000 (2000)
baris-manco
2-Barış Manço toplantısı 4-Barış Manço toplantısı 3-Barış Manço toplantısı 7-Barış Manço toplantısı

Go to Top