X
Ör: Şube, Yurt veya İçerik adı ile yada anahtar kelime ile arama yapabilirsiniz.
EN
Haberler >

‘İSLAMOFOBİYE DUR DE!’ PROJEMİZİN 2. ÇALIŞMA TOPLANTISI ALMANYA KÖLN’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

‘İSLAMOFOBİYE DUR DE!’ PROJEMİZİN 2. ÇALIŞMA TOPLANTISI ALMANYA KÖLN’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

Vakfımızın koordinasyonunda yürütülen, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen 'İSLAMOFOBİ DUR DE' projesinin 2. çalışma toplantısı (LTT) tüm paydaşların katılımıyla 25 Eylül-1 Ekim 2023 tarihleri arasında Almanya'nın Köln kentinde gerçekleştirildi.

Köln’de gerçekleşen etkinliğe vakfımız adına Proje Koordinatörü ve Genel Merkez İdari Koordinatörümüz Serhat Yılmaz ve Ankara Şube YDV Gençlik Başkanı Mehmet Tahir Yücel katıldı.

Almanya proje paydaşımız US Akademiker Plattform'un düzenlediği ve Maarif Avrupa'nın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik süresince, medyadaki İslamofobi, AB ve diğer ülkelerde örnekler, insan hakları ve bu konudaki hukuki düzenlemeler ele alındı ve eğitim süresince birçok bireysel ve ekip çalışmaları yapıldı.

Fransa, Belçika, Almanya ve Türkiye'den gelen gençlerle deneyimleri paylaşmak, vaka çalışmaları ve raporlar aracılığıyla stereotipleri tartışmak için ayrımcılıkla mücadele eğitimi gerçekleştirildi.  US Akademiker Plattform adına eğitmen Fatma Kunt'un moderatörlüğünde gerçekleşen ayrımcılık ve ırksal profil oluşturma, medyadaki İslamofobi, AB Mevzuat Çerçevesi, etik ilkeler olarak insan hakları ve daha fazlası hakkında fikir edinmek için katılımcı gençler fikir alışverişinde bulundular.

 

‘LET’S SAY STOP THE ISLAMOPHOBIA’ Projesi Nedir?

‘LET’S SAY STOP THE ISLAMOPHOBIA’ Yeni Dünya Vakfı tarafından hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen bir Avrupa Birliği Erasmus+ KA220-YOU projesidir. Projenin hedef kitlesini Avrupa’da yaşayan müslüman Türk gençleri oluşturmaktadır.

Projenin amacı Türk Müslüman gençlerin yaşadığı problemleri tespit etmek ve bu problemlere karşı çözüm üretmektedir. Aynı zamanda hedef kitlenin İslamofobiye ve ayrımcılığa karşı gelme becerileri artırılmak istenmektedir.

Proje 5 ortaklı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Projenin koordinatör kuruluşu Yeni Dünya Vakfı’dır. Aynı zamanda Türkiye, Almanya, Fransa ve Belçika’dan proje ortağı kuruluşlar bulunmaktadır.

Metamo Education Center, projenin Belçika ortağıdır. Gent’te çalışmalarını sürdürmektedir. Gençlerin yükseköğretime kazandırılması, kültürel ve sosyal etkinliklerle anavatan aidiyetinin yükseltilmesi gibi konularda çalışmalar yürütmektedir.

Sivil Yaşam Derneği, projenin Türkiye ortağıdır. Bursa’da çalışmalarını sürdürmektedir. Gençlere yönelik ulusal ve uluslararası düzlemde çalışmalar yürütmektedir.

European Muslim Union projenin Fransa ortağıdır. Strazburg şehrinde çalışmalarını yürüten bir gençlik derneğidir. AB ve BM çalışmaları ile gençlik katılımı ana çalışmalarını oluşturmaktadır.

US Akademiker Platform, projenin Almanya ortağıdır. Köln’de çalışmalarını yürütmektedir. Akademik çalışmalar ve eğitim faaliyetleri derneğin çalışma alanlarını oluşturmaktadır.  

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında Daha fazla Bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
Kapat