Yeni Dünya Vakfı tarafından her yıl düzenlenen vakıf meclisi ve istişare toplantısı, bu Antalya’nın Serik ilçesinde gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan, milletvekilleri ve yerel yöneticilerin de katıldığı programda, birçok ildeki şube ve temsilciliklerimizin yanı sıra gençlik kolları ve kadın kolları da yer aldılar.

Yeni Dünya Vakfı Antalya Temsilciliği’nin ev sahipliğinde ve genel merkezimizin koordinesi ile gerçekleştirilen 22. Vakıf Meclisi – İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, turizm bölgesi Belek’teki Granada Luxury Hotels’de gerçekleşti.

3 gün süren program boyunca Ankara şubemiz ve 18 ildeki temsilciliklerimizden yaklaşık 300 kişinin katılımı ile bir yıllık vakıf çalışma ve faaliyetlerine yönelik sunumlar ve yeni dönem değerlendirmesi yapıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın birinci gününde açılış konuşmasını Serik Belediye Başkanı ve Yeni Dünya Vakfı Antalya Temsil Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık yaptı. Programa ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Çalık, “Ülkemizin dört bir köşesinden güzel ilçemiz Serik’e gelen herkese teşekkür ediyorum. Tabi siyasetçi olduğumuz için vakıf çalışmalarına çok fazla vakit ayıramıyoruz. Vakıf çalışmaları; Hem eğitsel, hem kültürel, hem de Allah rızası için yapılması gereken işlerdir. Bizim millet olarak geleneğimizde, inanç olarak esasımızda vakıf çalışmaları yer alıyor. Ben Antalya’daki vakıf çalışmalarımızla ilgilenen arkadaşlarımla sık sık görüştüğümde, hayır işlerinin özellikle son iki yıldır Umre gezilerinin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini takip ediyorum. Ayrıca her yıl 100’ün üzerinde öğrenciye burs veriyoruz. Bizim kendimizden ve vakfımızdan beklentimiz hep eğitim faaliyetlerinin artırılarak devam edilmesi yönünde oldu. Bu konuda görüyoruz ki Yeni Dünya Vakfı önemli hizmetlerde bulunuyor. Biz de elimizden geldiği ölçüde bu hayırlı hizmetleri burada sürdürmeye çalışıyoruz. Hepinize bu cennet ilçeye geldiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkan Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, üç gün yoğun programlarla sürecek vakıf meclisine katılan herkese teşekkür etti. Vakıf çalışmalarını değerli kılan en önemli unsurun insan olduğunu vurgulayan Başkan Göksu, “Yeni Dünya Vakfı’nın vizyoner, geleceğe açılma konusunda iddialı ve gayretli mensupları olarak gündeminizin birinci sırasına vakfımızı koyup, işinizden ve zamanınızdan feragat ederek bu programa katılmış olmanızdan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Yeni dünyanın hepimize ihtiyacı var. Bu anlamda üç başlıkta bir sunum yapacağım. Öncelikle ecdadımızdan günümüze kadar gelen vakıf çalışmalarının anlamı, daha sonra Yeni Dünya Vakfı’nı ve son olarak da bu toplantının amacını sizlere aktarmak istiyorum” dedi.

Geçmişten günümüze vakıfların çalışma ve hareket alanlarını, toplumsal sorumluluğunu açıklayan Başkan Göksu, daha sonra Yeni Dünya Vakfı çalışmalarını, organizasyon şemasını, eğitsel ve kültürel faaliyetlerini sunum eşliğinde izah etti.

Düzenlenen vakıf meclisi ile Türkiye genelindeki şube ve temsilciliklerin kaynaşmaları, birbirlerinden istifade etmeleri ve yaptıkları çalışmaları aktarmaları amacında olduklarını belirten Başkan Göksu, Yeni Dünya Vakfı’nın öncelikli çalışma alanının eğitim olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin insanına ve evlatlarımıza şuurlu, ümmete, millete ve devletimize faydalı bireyler olabilmeleri için hizmet vermekteyiz. Ülkemizin genç kuşaklarına karşı hissettiğimiz bu sorumlulukla sosyal, kültürel ve eğitsel çalışmalarımızı da artırarak devam ettirmekteyiz” diye konuştu.

Başkan Göksu daha sonra tüm şube temsilcilikleri sırasıyla kürsüye davet ederek tek tek katılımcılara tanıttı.

PROTOKOL KONUŞMALARI
YDV Genel Başkanı Mahmut Göksu’nun sunumunun ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak Kırıkkale Milletvekili Mehmet Demir kürsüye çıktı. Sivil toplum kuruluşlarının gençlerin gelişimlerinde ve dünya görüşlerinde önemli olumlu etkilerinin olduğunun altını çizen Demir, “Ülkemizin %99’u Müslüman olmasına rağmen yanlış tavırlar, davranışlar, yaşantılar mevcut. Bizler gençliğimizde Milli Gençlik Vakfı bünyesinde yer alırken, “MGV gençleri yanlış davranış ve tutumlarda bulunmaz” yönünde bir pozitif bakış vardı. Umuyorum ki, Yeni Dünya Vakfı da, yanlış davranış ve yaşantılara karşı gençlerimizin önünde bir perde olacaktır. Ortaya konan çalışmalar, faaliyetler ve programlar ile bunu görüyor ve mutlu oluyoruz. Bu anlamda vakıf hizmetlerine katkısı, desteği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Demir’in ardından Giresun Milletvekili ve YDV Giresun Temsil Heyeti Kurucu Başkanı Sabri Öztürk bir konuşma yaptı. Öztürk konuşmasında, “Hem sosyal, hem siyasal hem de mesleki hayatımızda önemli çalışmalarımız olsa da vakıf çalışmalarını da önceliklerimiz arasında tutma gayretindeyiz. Bunlar hayır işleridir, topluma hizmettir ve bu anlamda görev tevdi edildiği vakit her birimiz gayretle katkıda bulunmaya, yükü omuzlamaya çalışıyoruz. İnsanın mesleki veya siyasi kariyeri, çalışmaları bir yerde bitebilir. Lakin, genel başkanımızın da ifade ettiği gibi vakıf çalışmaları hayat boyu devam etmektedir. Hepimiz faniyiz ve öldükten sonra bir okul, bir cami, bir kitap, bir beste, bir sanat eseri ve en önemlisi iyi yetişmiş bir insan bırakabildiysek ne mutlu bizlere… İşte vakfımız bu ülke, bu millet, bu ümmet için iyi insanlar yetiştirmeye çalışıyor. Allah, hepimize böyle hizmetleri yapmayı, devam etmeyi nasip etsin” ifadelerine yer verdi.

Programa katılan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, “Ömür çok kısa ve bu anlamda öldükten sonra da amel defterimizi açık tutacak hayırlı hizmetlerde bulunmak çok önemli. Baktığımızda ecdadımız bunun en güzel örneği olarak, her alanda vakıflar kurmuş ve aradan asırlar geçmesine rağmen bu hizmetler devam ediyor ve hayırla yad ediliyorlar. Başkanımız Mahmut Göksu da, insanları hayra teşvik eden, bizleri bu çalışmaların içinde bulunmamız için motive eden, bu toplantılarda bir araya getiren bir gönül insanı. Rabbim hepimizi güzel hizmetlerde buluşturmaya devam etsin” diye konuştu.

Gümüşhane Belediye Başkanı ve YDV Mütevelli Heyet Üyesi Ercan Çimen de kürsüye gelerek katılımcıları selamladı. Vakıf çalışmalarının önemine değinen Çimen, “Hem dünya hayatımızı hem ahiretimizi huzura kavuşturmak için en hayırlı kapı, vakıflardır. Esas olan hizmettir ve hizmet ettikçe hem kıymete hem de izzete mazhar oluruz. Hepimiz hizmet erleriyiz. Şehirlerimize, ülkemize, geleceğimize hizmet etmenin en güzel yolu vakıf çalışmalarında yer almaktır” dedi.

Yeni Dünya Vakfı İstişare Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cüneyt Yüksel ise konuşmasında, vakıf çalışmalarına gönül veren herkesin sunumunu ve açıklamalarını mutlulukla takip ettiğini ifade etti. Yeni Dünya Vakfı ailesinin bir parçası olmaktan onur duyduğunu belirten Yüksel, “Gençlerimiz, yeni bir medeniyet inşa etme duygusu ve hevesiyle yola çıkıyorlar. Bana Yeni Dünya Vakfı neler yapıyor diye sorulduğunda; Günümüzde dünyanın içerisinde bulunduğu buhrandan etkilenmemek için maneviyat, birlik ve insan olmanın özelliklerini tekrar ön plana çıkarmak gerekiyor. İşte bu saydıklarımı yapıyor diye cevap veriyorum. Ben biliyorum ki, hepiniz insanlığa hizmet etme yarışı içerisindesiniz. Hepimizin kusurları oluyor ve ben de yeterince vakfımıza vakit ayıramıyorum. Sizlerin gayreti, başkanımızın yetişilemez enerjisi karşısında ben de daha çok vakıf hizmetleri içerisinde olacağımı vurgulamak istiyorum. Hepinizden Allah razı olsun” diye konuştu.

YDV Genel Merkez Kaynak Geliştirme ve Stratejik Planlama Komisyon Başkanlığına getirilen Prof. Dr. Abdullah Tümsek de kısa bir selamla konuşması yaparak, Yeni Dünya Vakfı ailesi içerisinde olmaktan mutlu olduğunu ifade etti. Milletimizin türlü zorluklara rağmen bugünlere kadar kararlı bir şekilde gelebildiğini söyleyen Tümsek, Yeni Dünya Vakfı’nın da bu kararlı duruşun bir parçası olduğunu belirtti.

AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Yeni Dünya Vakfı’nın güçlü bir yapı olduğunu ve hizmetlerini dikkatle takip ettiklerini belirtti. Ev sahibi olarak programa katılmaktan ve vakıf ailesi ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Aydın, bu program ile vakıf çalışmaları hakkında daha detaylı bilgiler öğrendiklerini ifade etti.

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de, organizasyonun Antalya’da yapılmasından çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Mahmut Göksu hayırlı hizmetlere kendini vakfetmiş bir büyüğümüzdür ve bizler de kendisini ağabeyimiz olarak örnek alıyoruz. Ne mutlu ki bu gençlere heyecanı nakşedenlere, gençliğin ve milletin geleceği ile dertlenenlere… Necip Fazıl’ın dediği gibi aldığımız nefesi bile geri vereceğiz. Her şeyin emanetçisiyiz. Fakat yapılan bu vakıf hizmetleri bizlerin en büyük hazinesidir ve ölürken yanımızda götüreceğimiz en hayırlı işlerdendir” diye konuştu.

Programda YDV Onursal Başkanı Halil İbrahim Demir de bir konuşma yaptı. Kurulduğu 1996 yılından itibaren tamamen şeffaf ve amacına yönelik çalışmalar yürüten Yeni Dünya Vakfı’nın bugünlere gelmesinde katkısı olanlara teşekkür eden Demir, özellikle yurtların hizmete açılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

GÜRCAN: CUMHURBAŞKANIMIZA SELAMINIZI İLETECEĞİM
Son olarak kürsüye Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı ve YDV Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Ayşen Gürcan çıktı. Yeni Dünya ailesinin bir parçası olmaktan ve yapılan çalışmaları gördükçe mutluluk duyduğunun altını çizen Gürcan, “Bünyesinde yer aldığım ilk vakıf, yeni dünya ailesi ve her zamanda öyle kalacak. Tüm yoğunluğuma rağmen beni tüm toplantılara davet eden, benden hiç vazgeçmeyen Genel Başkanımız Mahmut Göksu’ya teşekkür etmek istiyorum. Son zamanlarda yaşadığımız yoğunluk ve stres sonrası burada, samimi dostlar arasında kendimi iyi hissettim. Ali İmran 110. Ayette “Siz, insanlar için ortaya çıkarılan, iyiliği emreden, kötülükten alıkoyan ve Allah’a iman eden hayırlı bir ümmetsiniz” der yüce Allah. Her okuduğumda o hayırlı ümmetten olmayı diliyorum. Karşılık beklemeden, hayırlı olan işlerin gayretinde olan ve yeni dünya adına çalışan insanlarla bir aradayım, İnşallah bizler de o ümmetin içinde yer alırız. 1900’lerdeki sanayileşme ile birlikte başlayan ve insanlığı buhrana sürükleyen dönemin ardından yeni dünya yolunda; Değerleri ve insanlığı yaşatan, hak üzerine kim varsa İnşallah onların kazanacağı bir dünya olacaktır. Bu yolda çalışan herkese, hepinize teşekkür ediyorum. Tüm illerimizdeki vakıf dostlarımıza her daim yanlarında olduğumuzu ve her temsilciliğimizi en az bir kere ziyaret edeceğime söz veriyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu toplantıdan bahsederek, selamlarınızı ileteceğimi de bilmenizi istiyorum” dedi.

BİRİNCİ GÜN AKŞAM OTURUMU
Birinci gün akşam oturumunda ise vakfımız kültür sanat danışmanlarından Mehmet Önder, genel merkezimizde devam eden sinema faaliyetleri hakkında şube ve temsilciliklere bilgilendirmede bulundu. Ayrıca diksiyon derslerinin de başladığını ifade eden Önder, kültürel çalışmalarla ilgili planlanan diğer başlıkları da katılımcılara aktardı.

Daha sonra genel merkez çalışmaları hakkında başkan yardımcıları Mustafa Üçüncü ve Şenel Kızılca sırasıyla kendilerine bağlı komisyonların sunumlarını gerçekleştirdiler.

İlk olarak söz alan YDV Genel Başkan Yardımcısı Şenel Kızılca, Tanıtım ve Medya Komisyonu ile AR-GE ve Projeler Komisyonu çalışmalarına yönelik sunum yaptı.
Yeni Dünya Vakfı’nın son yıllarda ciddi bir ivme kazandığının altını çizen Kızılca, “Yurtlar, projeler, etkinlikler, gelir artırıcı çalışmalar, kamplar, çalıştaylar gibi birçok alanda önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Bazen çalışma ve faaliyetleri değerlendirmek için toplantı yapacak olduğumuzda boş oda bulamadığımız oluyor. O kadar çok faaliyet var ki, takvimi sıkıştırmak zorunda kalabiliyoruz. Genel merkez binamız gençlerle dolup taşıyor. Tabi bütün çalışmalarımızın öznesini öğrencilerimiz oluşturuyor. Biz de bu durumdan büyük memnuniyet duyuyor, daha fazla motive olup vaktimizi daha çok ayırma gereği hissediyoruz” diye konuştu.

YDV Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Üçüncü ise kendisine bağlı olan birçok birim arasında idari işlerle ilgili önemli adımlar atılacağının altını çizdi. Vakıf yazışmalarından, alınan kararlara ve hatta üye kayıtlarına kadar detaylı bir sistematiğin oluşturulacağını ifade ederek; Eğitim-kültür-sanat, uluslar arası öğrenciler, spor ve sosyal işler, BBA, mezunlar, yurtlar ve BBA çalışmalarına yönelik sunumunu yaptı.

Üçüncü’nün ardından söz alan Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Yasemin Çoban, görevi yeni devraldığını ve bu kısa sürede Yeni Dünya Vakfı’nın samimi ve kendini geliştirmeye açık bir yapıda olmasının dikkatini çektiğini söyledi. Kadın kolları faaliyetlerine yönelik sunumunu yapan Çoban, “Özellikle kız öğrencilere karşı hassasiyet ve öğrencilerimizin de hemen her sorunlarına çözüm bulabildikleri vakfımızın bu anlayışı beni çok mutlu etti. İnşallah bizler de bu çalışmalara katkı sağlar, daha geliştirilmesine destek oluruz” dedi.

Genel merkez adına son sözü Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı İlyas Yamak aldı. Yeni Dünya Vakfı misyonu ve vizyonunun temelinde tamamen gençlerin yer aldığını belirten Yamak, bu anlamda yetişmiş, dinamik insan kaynağı oluşturmada vakfımızın ülkemizi besleyen bir damar olduğunu vurguladı. İlmi olan ilmini paylaşarak sadakasını verir, malı olan malını, vakti olan vaktini paylaşır. Yani vakfet, yaşat ve yaşat sözünden biz bunu anlıyoruz. Vakfımız toplumumuzun en büyük değerlerinden biri olan vakıf anlayışını en doğru ve etkin şekilde yaşatan kurumlardan biridir. Bizler de gençler olarak, vakfımız bünyesinde tanıştığımız kardeşlerimiz, büyüklerimiz ile hem kendimizi geliştiriyor, hem de bu şanlı geleneği devam ettiriyoruz. Bu anlamda vakfımıza ve biz gençlere destek ve katkısını esirgemeyen herkese şükranlarımızı sunuyoruz” açıklamasında bulundu. Salondan büyük alkış alan Yamak daha sonra genel merkez gençlik kolları olarak yaptıkları çalışmalar ve devam eden faaliyetler hakkında sunumunu yaptı.

İKİNCİ GÜN: BAŞBAKAN YARDIMCISI FİKRİ IŞIK PROGRAMA KATILDI
İkinci gün Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, YDV 22. Vakıf Meclisi’ne katıldı. Genel Başkan Mahmut Göksu ve vakıf yöneticileri tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Işık, basın mensuplarına yaptığı açıklamanın ardından salona geçti. Genel Başkan Mahmut Göksu kürsüye çıkarak Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve diğer konuklara hoşgeldiniz dedi ve kısaca vakıf çalışmaları ve düzenlenen programı anlattı. Daha sonra Antalya Valisi Münir Karaloğlu, konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Vakıf çalışmalarına çok kıymet verdiklerini ifade eden Vali Karaloğlu, içerisinde bulunduğumuz dünyadan şikayeti olan herkesin yeni bir dünya kurma hedefi olduğuna dikkat çekti. Yeni Dünya Vakfı’nın ismi kadar yaptığı çalışmalarla da dikkatleri çektiğine vurgu yapan Vali Karaloğlu, “Zulmün olmadığı, adaletsizliğin olmadığı, güçlünün değil hakkın üstün tutulduğu yeni bir dünya kurmak bizim her zaman kızıl elmamız olmuştur. Yeni Dünya Vakfı da bu gayelerle yola çıktığını biliyoruz. Özellikle gençlere yönelik güzel çalışmaları var” dedi.

Türkiye’de Yeni Dünya Vakfı gibi birçok sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, vakıflar kadar imkanların da çok olduğunu lakin çalışmaların yeterli olmadığına dikkat çekti. Günümüzdeki vakıf ve derneklere sağlanan imkanlarla daha güzel projelerin yapılabileceğini vurgulayan Vali Karaloğlu, sivil toplum kuruluşlarının bunu başarabileceğine inandığını belirtti.

Daha sonra Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, kürsüye gelerek katılımcıları selamladı. Gençliğe ve vakıf kültürüne yönelik değerli çalışmalarda bulunan Yeni Dünya Vakfı’nın programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Işık, milletimizin sahiplendiği en önemli hizmetlerden biri olan vakıflara destek veren herkese teşekkür etti. Konuşmasında insanlığın dayanışma içerisinde bulunması gerektiğine dikkat çeken Fikri Işık, paylaşma ve dayanışma içinde olmanın kurumsallaşmış halinin vakıf olduğunu ifade etti. İslam kültürünün bir anlamda vakıf kültürü olduğunu belirten Işık, vakıf müessesesinin çıkarılması halinde İslam medeniyetinde büyük bir boşluk doğacağını dile getirdi.

Osmanlı medeniyetinin de en belirgin kurumlarından birinin vakıf olduğuna işaret eden Işık, Osmanlı’da imamların devletten değil vakıflardan maaş aldıklarını söyledi. Işık, şu anda Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 5 bin 123 yeni vakıf bulunduğunu, bu vakıflardan 3 bin 737’sinin eğitim alanında faaliyet verdiğini aktardı. Kamu yararına çalışma statüsünde bulunan Yeni Dünya Vakfı’nın en temel önceliğinin eğitim olduğunu belirten Işık, “Özellikle eğitim alanı, geleceğimiz açısından en çok dikkat etmemiz, ihmali durumunda da en ağır bedeli ödeyeceğimiz bir alan. Şu anda yeni bir çağdayız, yeni bir çağı yaşıyoruz. Daha çok farkında değiliz ama bu çağ her şeyi baştan sona değiştiriyor” dedi.
Bilimi ve teknoloji takip etmenin çok önemli olduğunu, fakat insanı insan yapan değerlere de çok sıkı sarılmak gerektiğini belirten Işık, “Eğer kendi değerlerimize sahip bir nesil yetiştirmezsek dünyanın sonu felaket. Bu nedenle Türkiye’de hassasiyet taşıyan konulardan biri değerler eğitimi” diye konuştu.
Değerler eğitimi ve beşeri eğitimin birlikte verilmesi gerektiğinin de önemine vurgu yapan Işık, “Şu anda güncel tartışma faiz tartışması. İslam iktisadı, şu anda İslam’ı çok iyi bilenler iktisat bilimine çok vakıf değil. İktisat ilmini çok iyi bilenler de maalesef İslam’ın temel ilimlere vakıf değil. Biz de bunun İslam toplumu olarak, ciddi sıkıntılarını yaşıyoruz. İşte bu iki taraflı ancak çözülür” şeklinde konuştu.
Başbakan Yardımcısı Işık, konuşmasının ardından salondaki tüm şube ve temsil heyetleri ile tek tek hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra vakıf yöneticileri ile çay sohbetine katılan Işık, otelden ayrıldı.

ŞUBE VE TEMSİLCİLİKLERİN SUNUMU
İkinci günün ikinci oturumu şube ve temsilciliklerin sunumları ile devam etti. İlk olarak kürsüye Ankara Şube İstişare Kurulu Üyesi ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak çıkarak selamlamada bulundu. Ak, “Çok güzel sunumlar yapıldı ve Yeni Dünya Vakfı’nın geldiği nokta itibariyle gurur verici bir tablo ile karşı karşıyayız. Kendi ilmini, parasını, fikrini, vaktini vakfetmiş insanlar bir aradalar. Bu ortamda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum ve Keçiören Belediyesi olarak da her daim desteğimizi devam ettirdiğimizi bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

Daha sonra YDV Ankara Şube Başkanı Ali Toköz, şube çalışma ve faaliyetlerini anlatan detaylı bir sunum yaptı. Yaşı itibariyle ülkemizin karışık dönemlerine şahitlik ettiğini belirten Toköz, “Sağ-sol çatışmalarının olduğu o dönemler geride kaldı ve Allah, üniversiteli öğrencilere hizmet etmeyi bizlere nasip etti. Bu hayırlı işlerin içerisinde bulunmama, beni Yeni Dünya Vakfı ile tanıştıran Fahrettin Çiçek abimizden Allah razı olsun. Genel Başkanımız bu görevi bize verdiğinde ise hızlıca çalışmalara başladık. Keçiören Belediye Başkanımızın da desteği ile şube binamızı faaliyete geçirdik. O günden bugüne çok sayıda proje, kurs, etkinlik, seminer, ziyaret gerçekleştirdik. Hayırda yarışır olduk. Allah birliğimizi, bu heyecanımızı azaltmasın” dedi.

Toköz’ün konuşmasının ardından Ankara Şube Uluslar arası Öğrenciler Komisyonu Başkanı Hafijur Rahman, kürsüye davet edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı anlatan Bengalce yazdığı kitabı tanıtıldı.

Daha sonra tüm temsilcilikler tek tek kürsüye gelerek sunumlarını yaptılar. Katılımcıların dikkatle takip ettikleri sunumlar, protokol ve basın mensuplarının da ilgisini çekti.

Ankara Şube Gençlik Kolları Başkanı Zeyid Korkmaz, vakıf meclisin tecrübe paylaşımı ve kaynaşma adına önemli bir buluşma olduğunu söyledi.

Ayrıca temsilciliklerden programa katılan diğer gençlik kolları başkanları da kürsüye gelerek kısa birer selamlama konuşması yaptılar.

İkinci gün kapanışı akşam yemeğinin ardından şiir ve müzik dinletisi ile yapıldı. Otele gelen müzisyenler Türk sanat musikisinin seçkin eserlerini seslendirirken, Mehmet Önder de şiir okudu.

ÜÇÜNCÜ GÜN: DEĞERLENDİRME VE KAPANIŞ
Yeni Dünya Vakfı 22. Vakıf Meclisi İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, üçüncü gün yapılan kapanış programı ile son buldu. Genel Başkan Mahmut Göksu, 3 gün süren vakıf meclisine katılan herkese teşekkür etti. Tüm temsilcilikler ve şube bazında önemli istişarelerin, tecrübe paylaşımlarının yapılması, dostlukların pekişmesi açısından bu tip programların önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Göksu, ülkemizin dört bir yanından gelen tüm vakıf yöneticilerine vakıf çalışmaları ve işleyişi hakkında belirli hatırlatmalar yaparak konuşmasını tamamladı. Söz alan YDV Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çokyaşar da, “Vakfımız İslami hassasiyetleri de göz önünde bulundurarak gençliğe ve ülkemize faydalı çalışmalara sürdürmektedir. Sosyal mekanizmaların önemini bildiğimiz gibi gençlerimizin de bu farkındalıkla yetişmeleri için gayret ediyoruz. Şuurlu bir insan, bulunduğu bölgede İslam’ın ışığını yakabilir, bilinçli çalışmalara öncülük edebilir” diye konuştu.

Programa katılan İstanbul Defterdarı Fahrettin Özdemirci de, Yeni Dünya Vakfı’nın çalışmaları ile ülkemize ve gençliğe değer kattığını belirterek, “Genel Başkanımız Mahmut Göksu ve genel merkez yöneticilerimiz ile vakıf ve yurt çalışmaları üzerine sık sık istişarede bulunuyoruz. Çok önemli hizmetler ortaya kondu ve bu programda da görüyorum ki, ülkemizin her bir köşesinde Yeni Dünya Vakfı hayırda yarışır konuma geldi. Hepinizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

YDV Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çelik, Fatih Çetin, Mustafa Akçay ile Denetim Kurulundan Ali Hamdi Uzal, Genel Merkez Spor ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Ahmet Köksal Tekçam, Öğrenci Evleri ve Yurtlar Komisyonu Başkanı Hamit Öncü, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah Güven ve İlyas Aydoğan, Eğitim Kültür Sanat Komisyon Başkanı Hüseyin Kazan da selamlama konuşması yaptılar.

Programda AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Granada Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Osman Üçdan ve Uluslar arası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Başkanı Marat Kabayev de selamlama konuşmasında bulundular. Ayrıca Kabayev ve Üçdan, Başkan Göksu’ya hediye takdim ettiler.

Genel Başkan Mahmut Göksu, vakıf meclisinin düzenlenmesinde yoğun gayretleri bulunan Antalya Temsilciliği ve genel merkez çalışanlarını sahneye davet ederek teşekkür etti.
22. Vakıf Meclisi aile fotoğrafı çektirilmesi ile son buldu.

Bir Yanıt bırak